Boże Narodzenie 2022. Czy 24 grudnia trzeba iść na pasterkę? Czy msza jest obowiązkowa?

Pasterka to uroczysta msza święta, która odprawiana jest w trakcie świąt Bożego Narodzenia. Czy obecność na liturgii po wigilinej wieczerzy należy do obowiązków osób należących do kościoła rzymskokatolickiego?

Msza Pasterska, potocznie nazywana pasterką, odbywa się najczęściej o północy między Wigilią a Bożym Narodzeniem. W niektórych parafiach odprawia się ją wcześniej. Uroczysta msza trwa od około półtorej godziny do nawet trzech godzin. 

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Zobacz wideo Lepimy pierogi krok po kroku. Nie widelcem i nie na przyspieszeniu!

Święta Bożego Narodzenia 2022. Czy pasterka to obowiązek?

Boże Narodzenie w kalendarzu liturgicznym jest świętem nakazanym, co oznacza, że osoby należące do kościoła rzymskokatolickiego mają obowiązek uczestnictwa we mszy.

Pasterka jest pierwszą mszą w dniu Bożego Narodzenia. W związku z tym obecność na niej nie należy do obowiązkowych pod warunkiem, że w zamian wierny będzie uczestniczyć w porannym bądź popołudniowym nabożeństwie.

Jeśli wierny nie może być w kościele 25 grudnia, należy pamiętać, że rozwiązaniem jest uczestnictwo w wieczornej mszy świętej sprawowanej dzień wcześniej. "Nakazowi uczestniczenia we mszy świętej czyni zadość ten, kto bierze w niej udział, gdziekolwiek jest odprawiana w obrządku katolickim, bądź w sam dzień świąteczny, bądź też wieczorem dnia poprzedzającego" - czytamy w Kodeksie Prawa Kanonicznego.

Rodzina w święta Bożego Narodzenia (zdjęcie ilustracyjne)Życzenia z okazji świąt Bożego Narodzenia. Wierszyki i rymowanki

Pasterka. Jej historia sięga tysiące lat wstecz

Nazwa świątecznej mszy wzięła się od ubogich pasterzy, którzy przybyli do stajenki w Betlejem. Pasterka upamiętnia ich modlitwę. Po raz pierwszy poprowadził ją prawdopodobnie papież Grzegorz IV już w IV wieku.

Wówczas w dzień Bożego Narodzenia nakazano odprawianie trzech specjalnych mszy: jednej w nocy, jednej o świcie oraz w dzień. Ich nazwy związane są z poszczególnymi scenami z Ewangelii i są to odpowiednio: Msza Pasterska, Msza Anielska oraz Msza Królewska. 

5 rzeczy, o których często zapominamy w święta5 rzeczy, o których często zapominamy w święta

Więcej o: