Msza Pasterska, potocznie nazywana pasterką, odbywa się najczęściej o północy między Wigilią a Bożym Narodzeniem. W niektórych parafiach odprawia się ją wcześniej. Uroczysta msza trwa od około półtorej godziny do nawet trzech godzin.
Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.
Boże Narodzenie w kalendarzu liturgicznym jest świętem nakazanym, co oznacza, że osoby należące do kościoła rzymskokatolickiego mają obowiązek uczestnictwa we mszy.
Pasterka jest pierwszą mszą w dniu Bożego Narodzenia. W związku z tym obecność na niej nie należy do obowiązkowych pod warunkiem, że w zamian wierny będzie uczestniczyć w porannym bądź popołudniowym nabożeństwie.
Jeśli wierny nie może być w kościele 25 grudnia, należy pamiętać, że rozwiązaniem jest uczestnictwo w wieczornej mszy świętej sprawowanej dzień wcześniej. "Nakazowi uczestniczenia we mszy świętej czyni zadość ten, kto bierze w niej udział, gdziekolwiek jest odprawiana w obrządku katolickim, bądź w sam dzień świąteczny, bądź też wieczorem dnia poprzedzającego" - czytamy w Kodeksie Prawa Kanonicznego.
Nazwa świątecznej mszy wzięła się od ubogich pasterzy, którzy przybyli do stajenki w Betlejem. Pasterka upamiętnia ich modlitwę. Po raz pierwszy poprowadził ją prawdopodobnie papież Grzegorz IV już w IV wieku.
Wówczas w dzień Bożego Narodzenia nakazano odprawianie trzech specjalnych mszy: jednej w nocy, jednej o świcie oraz w dzień. Ich nazwy związane są z poszczególnymi scenami z Ewangelii i są to odpowiednio: Msza Pasterska, Msza Anielska oraz Msza Królewska.