Kacper, Melchior i Baltazar. Kim byli Trzej Królowie? Skąd pochodzili? Co o nich wiemy?

Święto Trzech Króli obchodzimy w Polsce 6 stycznia. Tego dnia w miastach odbywają się jasełka, w których występują także Kacper, Melchior i Baltazar. Kim byli Trzej Królowie? Skąd pochodzili? Wyjaśniamy.

Mówiono, że byli władcami potężnych krain, przedstawiano jako mędrców, którzy posiedli wiedzę niemal całego świata, a nawet przypisywano ich do profesji magicznej. Kim tak naprawdę byli Trzej Królowie?

Kacper, Melchior i Baltazar. Kim byli Trzej Królowie?

Pismo Święte o mędrcach ze Wschodu mówi niewiele, niewymienione zostają nawet imiona Trzech Króli. Określani są oni mianem mędrców ze Wschodu, magów czy nawet astrologów ze Wschodu. Imiona, czyli: Kacper, Melchior i Baltazar, pojawiły się najprawdopodobniej dopiero w VII wieku. Warto podkreślić, że w Biblii nie ma zapisu świadczącego o tym, aby mędrcy ze Wchodu byli królami. 

Ewangelia wg św. Mateusza jest jedynym miejscem, w którym znajduje się zapis, mówiący o tym, że trzej mędrcy mieli się pokłonić dopiero co narodzonemu Jezusowi.

Zobacz wideo Napis K+M+B wcale nie oznacza imion trzech królów

Święto Trzech Króli. Skąd się wzięli mędrcy ze Wschodu?

Według tradycji chrześcijańskiej trzej królowie: Kacper, Melchior i Baltazar, podążali za Gwiazdą Betlejemską, aby dotrzeć do miejsca narodzin Jezusa i przekazać mu dary oraz oddać hołd. Mędrcy ofiarowali Jezusowi mirrę, kadzidło i złoto.

Jednak czy to możliwe, by do szopki przyprowadziła ich gwiazda? Jak możemy przeczytać na portalu ciekawostkihistoryczne.pl: "Według współczesnych naukowców w czasie narodzin Mesjasza ówcześni astrologowie faktycznie mogli zetknąć się z wyjątkowym układem i zagęszczeniem ciał niebieskich". Co ciekawe, w czasie zimowego przesilenia mogło nawet dojść do wybuchu supernowej, o czym możemy przeczytać w tzw. protoewangelii Jakuba. Co to takiego? To apokryficzny tekst, w którym opisano okoliczności i narodzenie Jezusa z Nazaretu.

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Święto Trzech Króli. Jak obchodzimy je w Polsce?

Święto Trzech Króli obchodzimy w Polsce 6 stycznia. Jest to niezwykle radosny i kolorowy dzień, w którym w wielu miastach w Polsce, ale i na całym świecie, organizowane są uliczne jasełka. Pamiętajmy, że jest to dzień ustawowo wolny od pracy. W 2022 roku Święto Trzech Króli przypada w piątek. 

Więcej o: