Dania na wigilię i Boże Narodzenie 2022 - 12 najbardziej popularnych potraw na święta

Boże Narodzenie już niebawem. Zgodnie z tradycją 24 grudnia na wigilijnej kolacji powinno pojawić się co najmniej 12 potraw. Co symbolizuje ta liczba? Jakie są popularne dania świąteczne?

Już niebawem w wielu domach rozpocznie się pierwsze przygotowywanie wigilijnych potraw. Co najczęściej pojawia się na stołach w polskich domach w Boże Narodzenie? Zwykle 24 grudnia na stole stawiamy dania z kapustą, ryby w różnej postaci, sałatki oraz ciasta.  

Zobacz wideo Wspólne święta. Zaporoska kutia na uzwarze - Запорізька кутя на узварі

Boże Narodzenie 2022 - lista 12 potraw wigilijnych:

 1. Uszka z barszczem lub zupa grzybowa;
 2. Smażony karp;
 3. Śledzie;
 4. Ryba po grecku;
 5. Kapusta wigilijna;
 6. Pierogi z kapustą lub paszteciki z kapustą;
 7. Kapusta z grochem;
 8. Sałatka warzywna;
 9. Kluski z makiem;
 10. Kompot wigilijny z suszu;
 11. Pierniki;
 12. Strucla z makiem.

Wigilia - zdjęcie ilustracyjneDania na wigilię i Boże Narodzenie - podpowiadamy, co jeść w święta [LISTA]

Tradycyjne potrawy na Wigilię 24 grudnia

Jedną z tradycji jest przygotowanie 12 potraw - dawniej wigilijna kolacja składała się z siedmiu, a następnie dziewięciu dań. Skąd wziął się zwyczaj związany z 12 daniami? Niektórzy dopatrują się w tym nawiązania do 12 apostołów, inni wskazują na 12 miesięcy w roku. Skosztowanie wszystkich 12 dań ma natomiast gwarantować szczęście w nowym roku. Warto podkreślić, że za jedną z potraw można uznać dodatki, takie jak chleb, chrzan czy ćwikła.

Przygotowując wigilijną kolację warto też pamiętać o sianku, który powinien znaleźć się pod obrusem, opłatkach i dodatkowym nakryciu przy stole dla niezapowiedzianego gościa. 

Przeczytaj więcej aktualnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Na Boże Narodzenie wiele gospodyń przygotowuje domowe ciasta - piernik staropolski czy pierniczki, pachnące cynamonem, goździkami, imbirem czy anyżem. Popularne są także ciasta z makiem - sero-makowce, makowce królewskie, strucle makowe czy makowiec po japońsku. Jeśli zależy nam na czasie, to warto postawić na sernik, który możemy upiec bez spodu lub na spodzie ze zmielonych herbatników połączonych z roztopionym masłem. Często podczas świąt serwowane jest ciasto marchewkowe lub przekładane ciasta bez pieczenia.

Choinka (zdjęcie ilustracyjne)Synoptycy IMGW o pogodzie na Boże Narodzenie i sylwestra

Więcej o: