Boże Narodzenie coraz bliżej. Już niebawem zasiądziemy przy stole w gronie najbliższych i złożymy sobie życzenia, dzieląc się opłatkiem. Tradycja swoje korzenie ma w pierwszych wiekach chrześcijaństwa. Ludzie łamali się chlebem na znak, że są wspólnotą. Gdzie kupić opłatek na wigilijną wieczerzę?
Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.
W okresie adwentu opłatek wigilijny roznoszą organiści. "Parafianie oczekiwali organisty jako zwiastuna nadchodzących świąt Bożego Narodzenia, a przyjęcie poświęconego opłatka było niepisanym obowiązkiem rodziny katolickiej" - czytamy w "Niedzieli". Jednak ta tradycja podtrzymywana jest już w niewielu miejscowościach. Została też zaniechana przez obostrzenia związane z pandemią COVID-19.
Wigilijny opłatek możemy kupić przede wszystkim w kościele, a dokładnie w sklepach z dewocjonaliami lub w kancelarii parafialnej. Wtedy mamy pewność, że będzie on poświęcony. Jeśli jednak nam na tym nie zależy, dostępny jest także w marketach oraz sklepach internetowych. Za opakowanie zapłacimy do 10 zł. Wszystko zależy od jego rozmiaru.
Opłatek jest niczym innym jak cienkim białym płatkiem chlebowym, wypiekanym z białej mąki z dodatkiem wody. Symbolizuje pojednanie, przebaczenie. Oznacza przyjaźń i miłość. Jego nazwa pochodzi od łacińskiego słowa "oblatum" - "dar ofiarny".
Zwyczaj łamania się opłatkiem spotykany jest również na Słowacji, Litwie, Białorusi, w Ukrainie, Czechach i we Włoszech.