Boże Narodzenie 2022. Gdzie kupić opłatek na wigilijną wieczerzę?

Opłatek jest jednym z nieodłącznych dla chrześcijan elementów Wigilii Bożego Narodzenia. Zgodnie z tradycją roznoszą go zazwyczaj organiści i kościelni. Co, jeśli nie zapukają do naszych drzwi?

Boże Narodzenie coraz bliżej. Już niebawem zasiądziemy przy stole w gronie najbliższych i złożymy sobie życzenia, dzieląc się opłatkiem. Tradycja swoje korzenie ma w pierwszych wiekach chrześcijaństwa. Ludzie łamali się chlebem na znak, że są wspólnotą. Gdzie kupić opłatek na wigilijną wieczerzę?

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Zobacz wideo Wspólne święta. Jak zrobić śnieżynki ze słomy? – Як зробити солом'яні сніжинки?

Boże Narodzenie 2022. Gdzie kupić opłatek?

W okresie adwentu opłatek wigilijny roznoszą organiści. "Parafianie oczekiwali organisty jako zwiastuna nadchodzących świąt Bożego Narodzenia, a przyjęcie poświęconego opłatka było niepisanym obowiązkiem rodziny katolickiej" - czytamy w "Niedzieli". Jednak ta tradycja podtrzymywana jest już w niewielu miejscowościach. Została też zaniechana przez obostrzenia związane z pandemią COVID-19.

Wigilijny opłatek możemy kupić przede wszystkim w kościele, a dokładnie w sklepach z dewocjonaliami lub w kancelarii parafialnej. Wtedy mamy pewność, że będzie on poświęcony. Jeśli jednak nam na tym nie zależy, dostępny jest także w marketach oraz sklepach internetowych. Za opakowanie zapłacimy do 10 zł. Wszystko zależy od jego rozmiaru.

5 rzeczy, o których często zapominamy w święta5 rzeczy, o których często zapominamy w święta

Wigilia. Opłatek, czyli symbol pojednania

Opłatek jest niczym innym jak cienkim białym płatkiem chlebowym, wypiekanym z białej mąki z dodatkiem wody. Symbolizuje pojednanie, przebaczenie. Oznacza przyjaźń i miłość. Jego nazwa pochodzi od łacińskiego słowa "oblatum" - "dar ofiarny".

Zwyczaj łamania się opłatkiem spotykany jest również na Słowacji, Litwie, Białorusi, w Ukrainie, Czechach i we Włoszech.

Jak pielęgnować skórę niemowlęciaSkóra niemowlaka jest delikatna. Jakie problemy pojawiają się najczęściej?

Więcej o: