Kiedy ubrać choinkę na Boże Narodzenie 2022? Jest konkretna data w kalendarzu

Kiedy najlepiej ubrać choinkę? Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi - wszystko zależy od tego, jaki rodzaj drzewka wybieramy: sztuczne choinki zazwyczaj przyozdabiane są w domach wcześniej, a żywe nieco później, by w dobrym stanie udało się je utrzymać do około połowy stycznia. Jest też tradycyjna data, którą wiele osób traktuje jako odpowiedni dzień ubierania choinki.

Choinka jest jednym z symboli świąt Bożego Narodzenia. Tradycja ubierania drzewka pojawiła się w Polsce dość późno i napłynęła z Niemiec. Kiedy, zgodnie z tradycją, ubrać choinkę? 

Zobacz wideo Wspólne święta. Jak zrobić śnieżynki ze słomy? – Як зробити солом'яні сніжинки?

Święta Bożego Narodzenia 2022 - kiedy ubrać choinkę?

Zgodnie z polską tradycją choinkę ubiera się w 24 grudnia - w wigilię Bożego Narodzenia. Tego dnia w domu pojawiała się cała rodzina, która wspólnie ubierała świąteczne drzewko. Najczęściej wybierane było żywe drzewo - świerk czy jodła. Na choince pojawiały się kolorowe światełka, ale też cukierki czy samodzielnie wykonywane pierniczki. Ponadto pięknie wyglądały na drzewku szyszki, zawieszki ze słomy czy drewna, papierowe łańcuchy wykonywane przez dzieci, ale też szklane bombki. 

A jak o ubieraniu choinek w Boże Narodzenie pisano dawniej? Oskar Kolber w 1875 roku w książce "Dzieła wszystkie" tak pisał o pochodzeniu tej tradycji:

Po miastach tylko (jak to i w Niemczech jest w zwyczaju) wystawiają w wilię wieczorem i ubierają dla dzieci drzewka (Christbaum), tj. chojinkę, której gałęzie obwieszają girlandami z orzechów (czasami złoconych), migdałków, rodzynków, jabłek, pierniczków itp. poprzetykanych papierkami kolorowemi i świecidłami, i w świeczki przystrojonych.

Kiedy rozebrać choinkę? W tradycji wskazywana jest także jedna data

Żywą choinkę czasem rozbieramy wcześniej - wszystko zależy od tego, czy z drzewka nie zaczęły zbytnio sypać się igły. Jaka jest natomiast tradycyjna data, do której należy już pożegnać się ze świątecznym drzewkiem?

Dawniej choinki stały w domach nie dłużej, niż do 2 lutego. Wówczas w Kościele katolickim przypada święto Ofiarowania Pańskiego, znane bardziej jako Matki Boskiej Gromnicznej. Obecnie przyjęło się, że choinkę należy utrzymać do kolędy - czyli wizyty duszpasterza w domu - lub do 6 stycznia, kiedy wypada Święto Trzech Króli.

Więcej o: