Spowiedź święta 2022. Czy przed Bożym Narodzeniem trzeba się wyspowiadać? Modlitwy do i po spowiedzi

Już za dwa dni wigilia, która rozpoczyna święta Bożego Narodzenia. Na ostatnią chwilę zostawiamy wiele rzeczy. Jest jednak w świętach pewien aspekt, o którym nie powinniśmy zapominać. Chodzi przede wszystkim o duchowe przeżywanie narodzin Chrystusa.

Czy spowiedź przed świętami Bożego Narodzenia jest obowiązkowa? Jak Kościół radzi, by modlić się przed i po spowiedzi?

Zobacz wideo

Spowiedź święta - czy trzeba spowiadać się przed świętami Bożego Narodzenia?

Zgodnie z zaleceniami Kościoła katolickiego, wierni są zobowiązani do przyjmowania Eucharystii przynajmniej raz w roku, w czasie świąt Wielkanocy. W związku z czym spowiedź również nakazana jest minimum raz w roku - tutaj jednak bez wskazania okresu liturgicznego. Ani spowiedź, ani komunia święta nie są obligatoryjne w wigilię czy w Boże Narodzenie. Mimo tego duchowni zachęcają wiernych do rachunku sumienia w każde święta religijne. 

Jak przygotować się do spowiedzi? Wierni powinni pamiętać o pięciu warunkach. Spowiedź zakłada:

  • Rachunek sumienia;
  • Żal za grzechy;
  • Mocne postanowienie poprawy;
  • Wyznanie grzechów;
  • Zadośćuczynienie Bogu i bliźnim.

Czym się kierować podczas kupowania prezentów świątecznych, by nie popełnić gafy? (zdjęcie ilustracyjne) Czym się kierować podczas kupowania prezentów świątecznych, by nie popełnić gafy?

Spowiedź święta - modlitwy przed spowiedzią

Jakie modlitwy warto zmówić przed spowiedzią? Poniżej przedstawiamy kilka wersji modlitw dla wiernych. 

Wersja 1 - modlitwa przed spowiedzią 

  • Przyjdź Duchu Święty. Oświeć mój rozum, bym poznał moje grzechy. Wzbudź w moim sercu żal i spraw, bym szczerze dążył do poprawy.

Wersja 2 - modlitwa przed spowiedzią 

  • Wszechmogący i miłosierny Boże, oświeć mój umysł, abym poznał grzechy, które popełniłem, i odmień moje serce, abym szczerze nawrócił się do Ciebie. Niech Twoja miłość zjednoczy mnie z wszystkimi, którym wyrządziłem krzywdę. Niech Twoja dobroć uleczy moje rany, umocni moja słabość. Niech Duch święty obdarzy mnie nowym życiem i odnowi we mnie miłość, aby w moich czynach zajaśniał obraz Twojego Syna, który z Tobą żyje i króluje na wieki wieków. Amen.

Własnoręcznie robione ozdoby choinkowe [zdjęcie ilustrujące] Jak zrobić domowe ozdoby choinkowe? Oryginalne sposoby

Spowiedź święta - modlitwa po spowiedzi

Wersja 1 - modlitwa po spowiedzi

  • Pragnę przez całą wieczność wysławiać dobroć Twoją, Boże, a tymczasem na ziemi zmienić zupełnie moje życie i oddać Ci serce moje, boś Ty, Panie, godzien całej mojej miłości. Przyjmij łaskawie te modlitwy i uczynki pokutne, które mi sługa Twój naznaczył; przyjmij też wszystkie moje prace, ofiary i przykrości życia.

Wersja 2 - modlitwa po spowiedzi

  • Boże Ojcze! Dziękuję Ci za łaskę przebaczenia. Dziękuję, żeś mnie nie odtrącił i nadal mnie uważasz za dziecko Twoje. Dziękuje Ci, Panie, żeś mi z miłością otworzył swoje ramiona i pozwolił przy Twoim sercu dojść do równowagi i odzyskać spokój.
Więcej o: