Boże Narodzenie 2022. Trzej Królowie. Kim byli Kacper, Melchior i Baltazar?

Trzej Królowie, Mędrcy, Magowie przybyli do Betlejem oddać hołd Jezusowi. Kim byli Kacper, Melchior i Baltazar? Na ich temat powstało wiele teorii.

Trzej Królowie, zgodnie z chrześcijańską tradycją -  mieli podążać śladem Gwiazdy Betlejemskiej, dzięki której dotarli do Jerozolimy, miejsca narodzin Jezusa Chrystusa, a następnie przekazać mu dary - złota, kadzidła i mirry. Są uznawani za władców, mędrców, a nawet magów. Kim byli Kacper, Melchior i Baltazar?

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Zobacz wideo Wspólne święta. Zaporoska kutia na uzwarze - Запорізька кутя на узварі

Boże Narodzenie 2022. Kim byli Trzej Królowie?

Trzej Królowie w katolicyzmie, prawosławiu oraz w starożytnych Kościołach Wschodu uznawani są za świętych. Aby dowiedzieć się, kim byli, trzeba sięgnąć do Biblii, a dokładnie Ewangelii według św. Mateusza (2,1-12).

"Gdy zaś Jezus narodził się w Betlejem w Judei za panowania króla Heroda, oto Mędrcy ze Wschodu przybyli do Jerozolimy i pytali: 'Gdzie jest nowo narodzony król żydowski? Ujrzeliśmy bowiem jego gwiazdę na Wschodzie i przybyliśmy oddać mu pokłon'. [...] A oto gwiazda, którą widzieli na Wschodzie, szła przed nimi, aż przyszła i zatrzymała się nad miejscem, gdzie było Dziecię. Gdy ujrzeli gwiazdę, bardzo się uradowali. Weszli do domu i zobaczyli Dziecię z Matką Jego, Maryją; upadli na twarz i oddali Mu pokłon. I otworzywszy swe skarby, ofiarowali Mu dary: złoto, kadzidło i mirrę. A otrzymawszy we śnie nakaz, żeby nie wracali do Heroda, inną drogą udali się do swojej ojczyzny" -  czytamy w Piśmie Świętym.

Jakich tematów lepiej nie poruszać przy wigilijnym stole, aby uniknąć rodzinnych dramatów?Co zrobić, gdy bliscy zadają wścibskie pytania? Jest kilka sposobów

Czy Trzej Królowie faktycznie istnieli? 

Dla jednych Biblia posiada znamiona autentyczności, dla innych z kolei jest to jednak przede wszystkim opowieść mistyczna, dlatego też odkrycie tożsamości Trzech Króli jest dość problematyczne.

"Święty Mateusz nie określił ich mianem króli, lecz mędrców, magów, co łączyć się może ze sferą zarówno zjawisk nadprzyrodzonych, ale również nauki. Bo na styku dziedzin w starożytności określano astrologię. A przecież to gwiazda miała wskazywać drogę do nowonarodzonego Jezusa… Greckie słowo magio, którym określani byli bohaterowie, oznaczać zaś mogło kastę uczonych, perskich kapłanów, a także osoby władające - tudzież zajmujące się poznaniem - wiedzą tajemną" - wyjaśnia portal Ciekawostki Historyczne.

W Biblii nie ma informacji, ilu było mędrców. To, że było ich trzech to wpływ późniejszych legend, dopisków i interpretacji. Liczba została określona m.in. na podstawie darów - kadzidła, mirry i złota. "W 'trójce" widziano także symbol pojawiający się w Piśmie Świętym. Między innymi trzech mężczyzn odwiedziło Abrahama, obwieszczając mu, że Sara urodzi mu syna, trzy dni natomiast spędził Jonasz w brzuchu ryby. Trzy dni miało też spoczywać ciało Chrystusa w grobie przed zmartwychwstaniem" - czytamy na stronie histmag.org. Liczba trzy była uważana za cyfrę idealną, "oddającą wielowymiarowość życia człowieka i jego różnorodną naturę".

Czym się kierować podczas kupowania prezentów świątecznych, by nie popełnić gafy? (zdjęcie ilustracyjne)Czym się kierować podczas kupowania prezentów świątecznych, by nie popełnić gafy?

Więcej o: