Święta Bożego Narodzenia 2022. Ewangelia na Wigilię. Jaką modlitwę odmówić przed wieczerzą?

Święta Bożego Narodzenia rozpoczyna wigilijna kolacja. Zanim jednak domownicy i ich goście usiądą przy wspólnym stole - odbywa się wspólna modlitwa i czytanie Ewangelii.

Święta Bożego Narodzenia wywodzą się z tradycji chrześcijańskiej. W wigilię, czyli dzień poprzedzający przyjście na świat Jezusa Chrystusa, w wielu domach rodziny zasiądą przy wspólnym stole. Zanim jednak rozpoczną wieczerzę, odmawiają wspólną modlitwę. 

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Zobacz wideo U Edyty Golec zawsze jest 12 potraw. Dlaczego?

Święta Bożego Narodzenia 2022. Wigilijna modlitwa

Zgodnie z tradycją i zasadami na początku cała rodzina zbiera się przy wigilijnym stole i wykonuje znak krzyża, wypowiadając słowa: "W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego". Następnie wspólnie się modlą - uczestnicy wieczerzy odmawiają "Ojcze Nasz", "Zdrowaś Mario", "Chwała Ojcu" i na zakończenie "Wieczny odpoczynek".

Mama zmienia dziecku pieluszkę Oto najczęstsze błędy w pielęgnacji skóry dziecka

Ewangelia na Wigilię wg św. Łukasza

Po zakończonej modlitwie głowa rodziny czyta fragment Ewangelii o narodzeniu Jezusa Chrystusa wg św. Łukasza (Łk 2,1-14). Brzmi on następująco:

"W owym czasie wyszło rozporządzenie Cezara Augusta, żeby przeprowadzić spis ludności w całym państwie. Pierwszy ten spis odbył się wówczas, gdy wielkorządcą Syrii był Kwiryniusz. Wybierali się więc wszyscy, aby dać się zapisać, każdy do swego miasta. Udał się także Józef z Galilei, z miasta Nazaret, do Judei, do miasta Dawidowego, zwanego Betlejem, ponieważ pochodził z domu i rodu Dawida, żeby się dać zapisać z poślubioną sobie Maryją, która była brzemienna. Kiedy tam przebywali, nadszedł dla Maryi czas rozwiązania. Porodziła swego pierworodnego Syna, owinęła Go w pieluszki i położyła w żłobie, gdyż nie było dla nich miejsca w gospodzie. W tej samej okolicy przebywali w polu pasterze i trzymali straż nocną nad swoją trzodą. Naraz stanął przy nich anioł Pański i chwała Pańska zewsząd ich oświeciła, tak że bardzo się przestraszyli. Lecz anioł rzekł do nich: 'Nie bójcie się! Oto zwiastuję wam radość wielką, która będzie udziałem całego narodu: dziś w mieście Dawida narodził się wam Zbawiciel, którym jest Mesjasz Pan. A to będzie znakiem dla was: znajdziecie Niemowlę owinięte w pieluszki i leżące w żłobie'. I nagle przyłączyło się do anioła mnóstwo zastępów niebieskich, które wielbiły Boga słowami: 'Chwała Bogu na wysokościach, a na ziemi pokój ludziom Jego upodobania'".

Po zakończeniu czytania uczestnicy wypowiadają słowa: "Bogu niech będą dzięki", a następnie dzielą się opłatkiem i składają sobie życzenia. W nocy, najczęściej o północy, w kościołach rozpoczyna się uroczysta msza - pasterka.

Trzej Królowie. Kim są Kacper, Melchior i Baltazar? (zdjęcie ilustracyjne) Trzej Królowie. Kim byli Kacper, Melchior i Baltazar? Jakie dary przynieśli Jezusowi?

Więcej o: