Lubelskie. Mężczyzna zabił młotkiem własną matkę. Do sądu trafił wniosek o umorzenie sprawy

Prokuratura zakończyła śledztwo w sprawie mężczyzny, który zabił matkę. Do sądu trafił wniosek o umorzenie postępowania i zastosowanie wobec 62-latka środka zabezpieczającego.

Do zdarzenia doszło 24 czerwca w Rejowcu (woj. lubelskie) - informowała Komenda Miejska Policji w Chełmie. Mężczyzna zaatakował swoją matkę młotkiem, uderzając ją w głowę. 88-letnia kobieta trafiła do szpitala. Jej życia nie udało się uratować. 62-latek został zatrzymany i postawiony w stan oskarżenia. Przyznał się do winy. Sąd zastosował wobec niego tymczasowy areszt. Za zarzut zabójstwa grozi dożywocie.

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Zobacz wideo Żory: 40-letni mieszkaniec Rybnika zatrzymany w sprawie brutalnego zabójstwa koleżanki z pracy

Lubelskie. Śledczy chcą umorzenia i zastosowania środka zabezpieczającego 

Jak przekazał "Dziennik Wschodni", 30 listopada śledczy skierowali wniosek do Sądu Okręgowego w Zamościu o umorzenie postępowania i zastosowanie środka zabezpieczającego. "Albowiem z opinii biegłych wynikało, że podejrzany miał zniesioną zdolność do rozpoznania znaczenia zarzucanego mu czynu i pokierowania swoim postępowaniem" - przytacza gazeta. 

Chodzi o skierowanie 62-letniego mężczyzny do zamkniętego zakładu psychiatrycznego. - Według biegłych, istnieje bowiem duże prawdopodobieństwo, że w przyszłości mógłby on dopuścić się podobnych czynów - przekazał Artur Szykuła, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Zamościu.

Przygotowanie jednośladu do zimy Jak przezimować motocykl? Na co trzeba zwrócić uwagę? Kluczowe zasady są proste

Izolacja od społeczeństwa i wdrożenie terapii 

Umieszczenie oskarżonego w zamkniętym zakładzie psychiatrycznym jest faktycznym pozbawieniem człowieka wolności - z jednej strony izoluje sprawcę od społeczeństwa, a z drugiej strony polega na wdrożeniu wobec niego odpowiedniej terapii.

Zgodnie z treścią Kodeksu karnego środek zabezpieczający można zastosować wobec sprawcy:

  • co do którego umorzono postępowanie o czyn zabroniony popełniony w stanie niepoczytalności określonej w art. 31 § 1;
  • w razie skazania za przestępstwo popełnione w stanie ograniczonej poczytalności określonej w art. 31 § 2;
  • w razie skazania za przestępstwo określone w art. 148, art. 156, art. 197, art. 198, art. 199 § 2 lub art. 200 § 1, popełnione w związku z zaburzeniem preferencji seksualnych;
  • w razie skazania na karę pozbawienia wolności bez warunkowego jej zawieszenia za umyślne przestępstwo określone w rozdziale XIX, XXIII, XXV lub XXVI, popełnione w związku z zaburzeniem osobowości;
  • w razie skazania za przestępstwo popełnione w związku z uzależnieniem od alkoholu, środka odurzającego lub innego podobnie działającego środka.

Sąd (zdjęcie ilustracyjne) Ksiądz miał poniżać ucznia, innego uderzyć książką w głowę. Sąd wydał wyrok

Więcej o: