Boże Narodzenie 2022. Gdzie można kupić opłatek wigilijny? Skąd tradycja dzielenia się opłatkiem?

Opłatek stanowi nieodłączny element radosnego świętowania Bożego Narodzenia. Co roku gości na wigilijnych stołach wielu polskich rodzin. Podczas wieczerzy 24 grudnia dzielimy się nim ze swoimi bliskimi, składając przy tym życzenia. Gdzie możemy kupić opłatek, aby w tym magicznym dniu nie zabrakło go w naszym domu?

Opłatek to cienki biały płatek chlebowy, wykonany jedynie z mąki i wody. Symbolizuje miłość, przyjaźń i pojednanie a dzielenie się nim ma wzmocnić więzy między bliskimi znajdującymi się przy jednym wigilijnym stole. Gdzie wobec tego można nabyć opłatek? Jeżeli ma on dla nas wymiar religijny, nie można go kupić w dowolnym miejscu.

Zobacz wideo Jakich życzeń nie składać w święta?

Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Boże Narodzenie 2022. Gdzie można kupić opłatek?

W opłatek można zaopatrzyć się w sklepach z dewocjonaliami, sklepach spożywczych, na jarmarkach, a nawet w supermarketach. Jednak jeżeli ma on dla nas wymiar religijny, według wytycznych Kościoła Katolickiego musi on być uprzednio pobłogosławiony przez kapłana. Większość wiernych kupuje więc opłatek w swoich parafiach, tak by mieć pewność, że został on uprzednio poświęcony.

Boże Narodzenie 2022. Skąd tradycja dzielenia się opłatkiem?

Słowo "opłatek" pochodzi od łacińskiego oblatum, które w tłumaczeniu oznacza dar ofiarny. Tradycji dzielenia się opłatkiem można się doszukiwać już w pierwszych wiekach chrześcijaństwa, kiedy nie był on jeszcze związany z Bożym Narodzeniem. Za pierwowzór naszego opłatka można uznać eulogię, którą rozdawano po mszy świętej i przekazywano między krewnymi i znajomymi, którzy nie mogli uczestniczyć w nabożeństwie. Tradycja eulogii zaczęła zanikać w IX wieku.

Opłatki w zbliżonej formie, w jakiej znamy je do dziś, wypiekano przy klasztorach oraz kościołach, przy użyciu specjalnych metalowych form, do których wlewano gotowe ciasto. Dopiero po XVI wieku wypiekiem opłatków mogły zająć się osoby świeckie. Oprócz tradycyjnie białego opłatka upamiętniającego łamanie chleba podczas ostatniej wieczerzy wypieka się również kolorowe płatki, które są przeznaczone dla zwierząt domowych i bydła. Zwyczaj dzielenia się opłatkiem ze zwierzętami sięga aż XVI wieku. 

Więcej o: