Boże Narodzenie 2022. Czy 24 grudnia to dzień wolny od pracy? Sprawdź, co mówią przepisy

Przed nami Boże Narodzenie. Zastanawiacie się, na ile dni wolnych od pracy można liczyć w 2022 roku? A także nad tym, czy 24 grudnia także jest dniem ustawowo wolnym? Tu znajdziecie odpowiedzi na te pytania.

Okres świąteczno-noworoczny kojarzy się z błogim lenistwem i spotkaniami z bliskimi. Ile dni wolnych od pracy wypada w grudniu? Czy 24 grudnia jest dniem świątecznym? Odpowiadamy.

Wigilia 2022. Kiedy wypada?

  • Wigilię Bożego Narodzenia co roku obchodzimy 24 grudnia. W 2022 roku Wigilia wypada w sobotę.

Wigilia 2022. Czy 24 grudnia jest dniem wolnym od pracy?

24 grudnia, czyli Wigilia, co do zasady nie jest dniem wolnym od pracy. Zdarza się jednak, że niektóre firmy dają tego dnia pracownikom wolne czy też skracają godziny pracy.

W związku z tym, że w tym roku Wigilia wypada w sobotę, dla wielu pracowników będzie to w praktyce dzień wolny od pracy. 

Zgodnie z ustawą z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy, dniami wolnymi od pracy w grudniu są: 25 grudnia (pierwszy dzień Bożego Narodzenia) oraz 26 grudnia (drugi dzień Bożego Narodzenia).

Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Zobacz wideo Jakich życzeń nie składać w święta?

Wigilia 2022. Czy za 24 grudnia należy nam się dzień wolny?

Zgodnie z zapisami zawartymi w kodeksie pracy, każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela, obniża wymiar czasu pracy o osiem godzin.

Należy jednak pamiętać, że 24 grudnia nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Jest to dzień uznawany za świąteczny. Dlatego też pracownikom nie przysługuje dodatkowy dzień wolny do odebrania.

Boże Narodzenie 2022. Które dni będą wolne od pracy?

Mimo że w grudniu wypadają aż cztery dni świąteczne, nie wszystkie z nich są wolne od pracy. Na wolne możemy liczyć jedynie 25 i 26 grudnia - czyli w pierwszy i drugi dzień świąt, który w tym roku wypada kolejno w niedzielę i poniedziałek. Wigilia 24 grudnia oraz Sylwester 31 grudnia wypadają w 2022 roku w soboty. 

Więcej o: