Boże Narodzenie 2022. Kiedy ubrać choinkę na święta? Sprawdź, jaka data będzie najlepsza

Kiedy ubrać bożonarodzeniowe drzewko? Czy tradycja nakazuje nam dekorowanie choinki w konkretnym terminie? Jakie drzewko wybrać? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym tekście.

Ubieranie bożonarodzeniowego drzewka to piękna tradycja, którą pielęgnujemy w większości domów. Kiedy jest najlepszy czas na przystrojenie choinki? Podpowiadamy.

Boże Narodzenie 2022. Kiedy ubrać choinkę?

Według Kościoła katolickiego choinkę powinniśmy ubierać 24 grudnia, czyli w wigilię. Jednak biorąc pod uwagę to, że wigilijny poranek to czas wielkich przygotowań do uroczystej kolacji, Kościół dopuszcza możliwość ubrania bożonarodzeniowego drzewka nieco wcześniej. Dobrym terminem będzie np. tydzień przed świętami.

Jednak w każdym domu tradycja ubierania choinki może być inna. Wszystko zależy też od tego, jaki rodzaj drzewka wybierzemy: żywe czy sztuczne, a także od tego, gdzie święta spędzamy: czy w domu, czy poza nim.

Święta 2022. Kiedy ubrać żywą choinkę?

Decydując się na żywą choinkę, nie możemy ubrać jej zbyt wcześnie. Dlaczego? Bo żywe drzewko dość szybko przestanie być atrakcyjne. Po dwóch czy trzech tygodniach może stać się żółte i będą z niego spadały igły. To, jak długo choinka może stać w domu, zależy oczywiście od wielu czynników: temperatury w pomieszczeniu, rodzaju drzewka oraz sposobu przechowywania. 

Tradycja, podobnie jak nakazuje ubieranie choinki w wigilię, tak samo określa czas, do kiedy powinna stać ona w domu. Jako tę datę podaje się 6 stycznia, czyli święto Trzech Króli. By żywe drzewko pięknie się prezentowało do 6 stycznia, najwcześniej możemy je ubrać tydzień przed Bożym Narodzeniem.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Sztuczna czy prawdziwa? Która choinka bardziej eko?

Święta Bożego Narodzenia. Kiedy ubrać sztuczną choinkę?

Sztuczne drzewko bożonarodzeniowe to świetne rozwiązanie dla alergików i osób, które nie lubią sprzątać oraz dla wszystkich, którzy spędzają Boże Narodzenie poza domem. Dlaczego? Bo możemy choinkę ubrać dużo wcześniej, nie martwiąc się o to, że gdy wrócimy z podróży, zastaniemy w domu zasuszone i mało atrakcyjne drzewko.

Sztuczną choinkę możemy ubrać, kiedy tylko zechcemy. Zgodnie z tradycją: tuż przed świętami albo dużo wcześniej, jeśli tak właśnie zdecydujemy. 

Więcej o: