Boże Narodzenie 2022. Czy przed świętami trzeba się wyspowiadać?

Święta Bożego Narodzenia to bardzo ważny czas dla wszystkich chrześcijan. Przed świętami dbamy o swoje domy, szukamy prezentów dla najbliższych. To również odpowiedni moment, aby zadbać o swoją duchowość. Czy przed Bożym Narodzeniem powinniśmy się wyspowiadać?

Boże Narodzenie to wyjątkowy czas dla chrześcijan. Wielu z nich zastanawia się, czy spowiedź przedświąteczna jest obowiązkowa. Sprawdziliśmy, co na ten temat mówi Kodeks prawa kanonicznego.

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Samotni w Boże Narodzenie. "Dziś każdy z rodziny jest sam sobie. Młodym nie wpaja się miłości rodzinnej"

Boże Narodzenie 2022. Czy przed świętami trzeba iść do spowiedzi?

Według Kodeksu prawa kanonicznego, wierni, którzy przyjęli Najświętszą Eucharystię choć raz, są zobowiązani do przyjmowania jej co najmniej raz w roku. Wierni powinni przyjąć ją przede wszystkim podczas Wielkanocy. Kodeks informuje również, że ta sama zasada dotyczy obowiązku spowiedzi. Chrześcijanie powinni wyspowiadać się przynajmniej raz w roku. Nie przewidziano jednak konkretnej daty czy świąt. Podkreślono jednak, że powinna obowiązywać zasada, dotycząca jednej spowiedzi w ciągu roku. Tym samym wierni nie muszą spowiadać się właśnie przed Bożym Narodzeniem. Wiele osób decyduje się jednak na to, ponieważ w okresie świątecznym chce przyjąć Eucharystię.

Boże Narodzenie 2022. Jakie są formuły spowiedzi?

Osoba, która chce przystąpić do spowiedzi, powinna przypomnieć sobie wszystkie swoje grzechy, a następnie przekazać je duchownemu w konfesjonale. Formuła spowiedzi jest przekazywana dzieciom przed I komunią świętą. Przez kolejne lata, wierni mogą korzystać z tej samej formuły. Najczęściej brzmi ona następująco: "Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus", po czym kapłan odpowiada: "Na wieki wieków. Amen". Ksiądz wykonuje też znak krzyża, po czym możemy przystąpić do wyznania grzechów. Spowiedź rozpoczynamy od formuły: "Ostatni raz spowiadałem/am się (data), pokutę odprawiłem/am. Popełniłem/am grzechy, które z żalem wyznaję (mówimy o wszystkich grzechach). Na koniec mówimy: "Więcej grzechów nie pamiętam, za wszystkie serdecznie żałuję i proszę Boga Ojca o przebaczenie".

Więcej o: