Kiedy ubieramy choinkę? Jaka jest bożonarodzeniowa tradycja? Wyjaśniamy

Kiedy powinniśmy ubrać choinkę? Co mówi tradycja i czy powinniśmy przestrzegać dawniej przyjętych zasad? To zależy już od nas, bo w każdym domu tradycja dekorowania bożonarodzeniowego drzewka jest inna. A co z terminami? Jest ich kilka.

Nieodłącznym elementem Bożego Narodzenia jest świąteczne drzewko. Ubieranie choinki to piękna tradycja, która w każdym domu wygląda trochę inaczej. Zarówno pod względem wyglądu drzewka, jak i terminu dekoracji. 

Święta. Kiedy ubieramy choinę zgodnie z tradycją?

Niektórzy przyozdabiają świąteczne drzewko już 6 grudnia, czyli w mikołajki. A nawet wcześniej, 1 grudnia, wraz z otwarciem pierwszego okienka w kalendarzu adwentowym. Bo to właśnie ten dzień stanowi dla nich początek odliczania do Bożego Narodzenia.

Zgodnie z dawnym zwyczajem powinniśmy jednak ubierać choinkę bożonarodzeniową trochę później, bo dopiero w wigilijny poranek, czyli 24 grudnia.

Jeszcze inną datę ubierania choinki wskazuje Kościół katolicki. Zgodnie z zaleceniami duchownych, drzewko bożonarodzeniowe można ubrać już tydzień przed Wigilią, czyli w połowie grudnia.

Boże Narodzenie 2022. Kiedy ubieramy choinkę w domu?

Magię świąt czuć już w listopadzie. W galeriach handlowych, mediach i reklamach już miesiąc wcześniej pojawia się specyficzna narracja, która sprawia, że się niecierpliwimy i zgodnie z obowiązującymi trendami przygotowujemy się do Bożego Narodzenia. Wybieramy dekoracje, kupujemy prezenty, a nawet ubieramy świąteczne drzewka. Kiedy jednak faktycznie powinniśmy ubrać naszą choinkę?

Zobacz wideo Sztuczna czy prawdziwa? Która choinka bardziej eko?

Zgodnie z tradycją choinkę powinniśmy ubierać 24 grudnia, czyli w Wigilię. Jednak w związku z tym, że wigilijny poranek jest zazwyczaj pracowity ze względu na przygotowywanie uroczystej kolacji, możemy bożonarodzeniowe drzewko ubrać trochę wcześniej. Najlepiej w połowie grudnia, np. tydzień przed świętami.

Bez względu na to, czy zdecydujemy się na żywą, czy sztuczną choinkę, bez problemu zakupimy drzewko w tym terminie. W sklepach czy na bazarach już w listopadzie pojawiają się pierwsze choinki.

Wcześniejszy zakup bożonarodzeniowego drzewka ma sporo zalet. Ceny choinek są nieco niższe na początku grudnia i w sklepach, galeriach czy na bazarach nie ma takich tłumów, jakie na pewno będą tam kilka dni przed świętami. Warto więc rozważyć kupno drzewka wcześniej i przechowanie go do świąt.

Weźmy jednak pod uwagę, że tradycja nakazuje, by choinka pozostawała w naszym domu do 6 stycznia, czyli święta Trzech Króli. Jeśli drzewko bez problemu utrzyma się w dobrym stanie przez te dych kilka tygodniu, możemy ubrać je wcześniej i cieszyć się magią Bożego Narodzenia trochę dłużej.

Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Więcej o: