Okres Bożego Narodzenia co roku wiąże się nie tylko z tradycjami świątecznymi, ale także z możliwością skorzystania z ostatniego w roku dłuższego wolnego. W 2022 roku wigilia wypada w sobotę 24 grudnia, w związku z przepisami uchwalonymi 18 stycznia 1951 roku nie jest to jednak dzień wolny, choć większość pracowników może liczyć na zmienione godziny pracy. Co jednak z Bożym Narodzeniem przypadającym w niedzielę 25 grudnia?
Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.
Zgodnie z artykułem 130 par. 2 Kodeksu Pracy "każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin". Oznacza to, że pracownicy mogą liczyć na dodatkowy dzień wolny jedynie za święto przypadające w sobotę. Mając na uwadze treść tego przepisu można stwierdzić, że w tym roku, aby cieszyć się dłuższym wolnym, należy wykorzystać urlop. Dodatkowy dzień odpoczynku nie przysługuje za święto przypadające w niedzielę, czyli tegoroczne Boże Narodzenie.
Mimo że w grudniu wypadają aż 4 dni świąteczne, nie wszystkie z nich są wolne od pracy. Na wolne możemy liczyć jedynie 25 i 26 grudnia w pierwszy i drugi dzień świąt, który w tym roku wypada kolejno w niedzielę i poniedziałek. Wigilia 24 grudnia oraz Sylwester 31 grudnia wypadają w 2022 roku w soboty. Nie są to dni ustawowo wolne, jednak pracownicy w wielu przypadkach mogą liczyć na skrócone godziny pracy. W grudniu tego roku wypadają także dwie niedziele handlowe, w które osoby utrzymujące się z handlu, będą musiały udać się do pracy. Będą to niedziele 11 i 18 grudnia.