Boże Narodzenie 2022. Czy pracownicy mogą liczyć na dodatkowe wolne za święta wypadające w weekend?

Boże Narodzenie to dla wielu nie tylko ważne rodzinne święto, ale świetna okazja do odpoczynku. W 2022 roku Wigilia i Boże Narodzenie przypadają na weekend 24 i 25 grudnia. Czy w związku z tym pracownicy mogą liczyć na dodatkowy dzień wolny w tygodniu?

Okres Bożego Narodzenia co roku wiąże się nie tylko z tradycjami świątecznymi, ale także z możliwością skorzystania z ostatniego w roku dłuższego wolnego. W 2022 roku wigilia wypada w sobotę 24 grudnia, w związku z przepisami uchwalonymi 18 stycznia 1951 roku nie jest to jednak dzień wolny, choć większość pracowników może liczyć na zmienione godziny pracy. Co jednak z Bożym Narodzeniem przypadającym w niedzielę 25 grudnia?

Zobacz wideo Czy warto rozliczać się ze współmałżonkiem? Pytamy ekspertkę

Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Boże Narodzenie 2022. Czy pracownicy otrzymają dodatkowe wolne?

Zgodnie z artykułem 130 par. 2 Kodeksu Pracy "każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin". Oznacza to, że pracownicy mogą liczyć na dodatkowy dzień wolny jedynie za święto przypadające w sobotę. Mając na uwadze treść tego przepisu można stwierdzić, że w tym roku, aby cieszyć się dłuższym wolnym, należy wykorzystać urlop. Dodatkowy dzień odpoczynku nie przysługuje za święto przypadające w niedzielę, czyli tegoroczne Boże Narodzenie. 

Grudzień 2022. Które dni będą wolne od pracy?

Mimo że w grudniu wypadają aż 4 dni świąteczne, nie wszystkie z nich są wolne od pracy. Na wolne możemy liczyć jedynie 25 i 26 grudnia w pierwszy i drugi dzień świąt, który w tym roku wypada kolejno w niedzielę i poniedziałek. Wigilia 24 grudnia oraz Sylwester 31 grudnia wypadają w 2022 roku w soboty. Nie są to dni ustawowo wolne, jednak pracownicy w wielu przypadkach mogą liczyć na skrócone godziny pracy. W grudniu tego roku wypadają także dwie niedziele handlowe, w które osoby utrzymujące się z handlu, będą musiały udać się do pracy. Będą to niedziele 11 i 18 grudnia.  

Więcej o: