Przesilenie zimowe stanowi początek astronomicznej zimy. To właśnie wtedy wypada najkrótszy dzień w roku. Jest to moment, kiedy na półkuli północnej słońce góruje w zenicie w zwrotniku Koziorożca. Oznacza to, że w tym dniu słońca będziemy mogli zaznać jedynie przez kilka godzin.
Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.
W 2022 roku najkrótszy dzień przypadnie w środę 21 grudnia. To właśnie tego dnia promienie słońca będą miały najdłuższą drogę do pokonania w ciągu całego roku słonecznego, który trwa około 365 dni, 5 godzin i 49 minut. 21 grudnia stanowi również początek astronomicznej zimy.
Najkrótszy dzień w roku trwa około 7 godzin. To, ile będzie dokładnie trwał, uwarunkowane jest w głównej mierze położeniem miejsca, w którym dokonywany jest pomiar. Różnice te mogą wynosić od kilku do nawet kilkudziesięciu minut. Na przykład w Warszawie wschód słońca nastąpi o godzinie 7:44, a zachód o 15:24. 21 grudnia w stolicy dzień będzie trwał 7 godzin i 42 minuty.
W Zakopanem słońce wzejdzie nieco wcześniej, bo już o 7:32 i będzie oświetlać południową Polskę aż przez 8 godzin i 11 minut. Zajdzie o godzinie 15:43. W przeciwieństwie do mieszkańców południa kraju, na północy dzień będzie znacznie krótszy. 21 grudnia słońcem nad morzem będzie można się cieszyć przez niewiele ponad 7h. W Jastrzębiej Górze bowiem wschód nastąpi o 08:08 a zachód będzie miał miejsce 7 godzin i 13 minut później, czyli o 15:21.
Różnica pomiędzy najkrótszym zimowym dniem a najdłuższym letnim przypadającym w czerwcu, będzie wynosiła średnio 9 godzin. Pocieszenie może stanowić fakt, że od momentu przesilenia - 21 grudnia - dzień będzie się sukcesywnie wydłużał. Początkowo o kilka sekund, z czasem o kilka minut.