Trzej Królowie - kim byli Kacper, Melchior i Baltazar? Ich imiona nie padają w Ewangelii

Kim byli Kacper, Melchior i Baltazar? Trzej Królowie nadal stanowią tajemnicę, intrygują i ciekawią. Wielką zagadką są ich imiona czy pochodzenie. W Kościele katolickim co roku 6 stycznia obchodzone jest ich święto, a wierni wypisują na drzwiach inicjały ich imion: K+M+B. Czy jednak Trzej Królowie istnieli naprawdę?

Trzej Królowie, według tradycji chrześcijańskiej, mieli podążać za Gwiazdą Betlejemską, przybyć na miejsce narodzin Jezusa Chrystusa i przekazać mu dary. Kim byli Kacper, Melchior i Baltazar?

Kacper, Melchior i Baltazar. Czy Trzej Królowie istnieli naprawdę?

Czy Trzej Królowie istnieli naprawdę? Tu zdania są podzielone. Część badaczy Biblii twierdzi, że Trzej Królowie: Kacper, Melchior i Baltazar, w ogóle nie istnieli. Dlaczego? Bo jak podkreślają, o historyczności tych postaci świadczy tylko jedno źródło - ewangelia św. Mateusza. 

Gdy zaś Jezus narodził się w Betlejem w Judei za panowania króla Heroda oto mędrcy ze Wschodu przybyli do Jerozolimy i pytali, gdzie jest nowonarodzony król żydowski. Ujrzeliśmy bowiem jego gwiazdę na Wschodzie i przybyliśmy oddać mu pokłon (...) Gwiazda, którą widzieli na Wschodzie, szła przed nimi aż przyszła i zatrzymała się nad miejscem, gdzie było dziecię. Gdy ujrzeli gwiazdę, bardzo się uradowali (...) zobaczyli dziecię z matką jego Maryją, upadli na twarz i oddali mu pokłon i otworzywszy swe skarby, ofiarowali mu dary - złoto, kadzidło i mirrę (...)

- czytamy w Ewangelii św. Mateusza.

Natomiast w Piśmie Świętym ani razu nie padają ich imiona. Czytamy tam jedynie o "Mędrcach ze Wschodu":

Gdy zaś Jezus narodził się w Betlejem w Judei za panowania króla Heroda, oto Mędrcy ze Wschodu przybyli do Jerozolimy i pytali: "Gdzie jest nowo narodzony król żydowski? Ujrzeliśmy bowiem jego gwiazdę na Wschodzie i przybyliśmy oddać mu pokłon.

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Napis K+M+B wcale nie oznacza imion trzech królów

Kacper, Melchior i Baltazar. Skąd wzięły się imiona Trzech Króli?

Ewangelia nie podaje imion Trzech Mędrców. Imiona: Kacper, Melchior i Baltazar, zostały przyporządkowane przez chrześcijańską tradycję. 

W opisie ewangelii nie ma także informacji, ilu mędrców przybyło z darami. W tym przypadku liczba osób ma związek z liczbą darów, które otrzymał Jezus. A skoro królowie przynieśli ze sobą złoto, kadzidło i mirrę, uznano, że było ich trzech.  

Więcej o: