Wigilia 2022. Czy w wigilię obowiązuje post? Czy 24 grudnia można jeść mięso? Będziecie zaskoczeni

Wigilia Bożego Narodzenia często jest kojarzona z dniem, w którym obowiązuje post i nie wolno jeść mięsa. Czy rzeczywiście tego dnia powinniśmy zachować wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych? Sprawdziliśmy!

Wiele osób kojarzy dzień 24 grudnia z unikaniem mięsa i ściśle trzyma się tej tezy. Jednak czy tego dnia faktycznie obowiązuje post? Okazuje się, że nie jest to tak oczywiste. Wiele osób może być zaskoczonych.

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Jarmark w Gdańsku trzecim najpiękniejszym w Europie. Tak wygląda

Święta 2022. Czy w Wigilię obowiązuje post?

24 grudnia wiele osób przestrzega postu i decyduje się nie spożywać pokarmów mięsnych. W wielu polskich domach praktykuje się również post ścisły, który jasno określa, ile posiłków w ciągu dnia możemy spożyć. Co ciekawe, okazuje się, że przestrzeganie postu w Wigilię wcale nie jest takie konieczne. Post ścisły obowiązuje chrześcijan jedynie dwa razy w roku - jest to Środa Popielcowa oraz Wielki Piątek (zob. KPK 1251). Zatem w Wigilię nie musimy ograniczać ani liczby posiłków, ani tego, co będziemy jeść. Wybór należy zatem do nas.

Kiedyś 'luksusowy jabol', dziś kiełbasa z drukarki 3D. Białoruska Akademia Nauk ma nowy pomysłKiełbasa z drukarki 3D? Białoruska Akademia Nauk ma nowy pomysł

Post 24 grudnia nie jest konieczny. Wybór należy do nas

Fragment Uchwały nr 15/364/2014 Konferencji Episkopatu Polski z dnia 13 marca 2014 r. jasno określa, że w Wigilię nie obowiązuje żaden ze wskazanych wcześniej postów. "Wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych obowiązuje w Środę Popielcową oraz piątki całego roku z wyjątkiem uroczystości (zob. KPK 1251). Dotyczy wszystkich, którzy ukończyli czternasty rok życia. Zachęca się do zachowania wstrzemięźliwości także w Wigilię Narodzenia Pańskiego" - czytamy w uchwale.

Zatem spożywanie mięsa 24 grudnia nie jest grzechem. Jednak duchowni często zalecają, aby tego dnia zachować wstrzemięźliwość. Tradycyjne potrawy wigilijne z tego powodu są właśnie bezmięsne.

Czempiń. Wezwali strażaków do zadymionego mieszkania. A to tylko sąsiad przypalił skrzydełka (zdjęcie ilustracyjne)Wezwali strażaków do zadymionego mieszkania. Sąsiad przypalił skrzydełka