Święta 2022. Kiedy ubrać choinkę na święta? W wielu domach zagościły już świąteczne drzewka

Ubieranie choinki z okazji świąt Bożego Narodzenia to tradycja, która sięga zamierzchłych czasów. Skąd wziął się ten zwyczaj i kiedy powinniśmy przystroić drzewka na nadchodzące święta?

Tradycja ubierania świątecznego drzewka jest pielęgnowana na całym świecie. To zwyczaj, który towarzyszy nam od dawna. Wielu z nas nie wyobraża sobie świąt bez przystrojenia choinki w bombki czy światełka. Kiedy jest odpowiedni moment, by to zrobić? Sprawdziliśmy.

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Gruzja - to tutaj rodzą się bożonarodzeniowe choinki całej Europy. Nie jest to jednak nic uroczego

Święta 2022. Kiedy ubiera się choinkę?

Według tradycji świąteczne drzewko powinniśmy przystroić w wigilię Bożego Narodzenia. Wtedy właśnie w domu byli wszyscy domownicy i wspólnie dekorowali choinkę. Obecnie jednak w wielu domach robi się to wcześniej. Niektórzy przyozdabiają drzewko tydzień przed świętami, a inni nawet w mikołajki, czyli 6 grudnia. Są też tacy, którzy dekorują je już pod koniec listopada.

Nie ma zatem jednoznacznej odpowiedzi na to, kiedy powinniśmy ubierać choinkę, jednak większość osób robi to w wigilię. Dokładnie są jednak wyznaczone daty, dotyczące rozebrania choinki. W kościele katolickim powinno się to zrobić 6 stycznia, czyli w święto Trzech Króli lub 12 stycznia. Wtedy właśnie obchodzimy koniec liturgicznego okresu Bożego Narodzenia.

Dlaczego ubieramy choinkę na święta?

Zwyczaj przyozdabiania świątecznego drzewka zainicjowali nasi sąsiedzi, Niemcy, a do Polski trafił on między XVIII a XIX wiekiem. Początkowo choinki pojawiały się jedynie w domach arystokratów, jednak w okresie międzywojennym drzewka były już w większości domów. Na drzewkach pojawiały się początkowo słodycze, orzechy, owoce, a nawet jemioła, która symbolizowała dostatek i miłość.

Więcej o: