Święta 2022. Kiedy ubrać choinkę na święta? W wielu domach zagościły już świąteczne drzewka

Ubieranie choinki z okazji świąt Bożego Narodzenia to tradycja, która sięga zamierzchłych czasów. Skąd wziął się ten zwyczaj i kiedy powinniśmy przystroić drzewka na nadchodzące święta?

Tradycja ubierania świątecznego drzewka jest pielęgnowana na całym świecie. To zwyczaj, który towarzyszy nam od dawna. Wielu z nas nie wyobraża sobie świąt bez przystrojenia choinki w bombki czy światełka. Kiedy jest odpowiedni moment, by to zrobić? Sprawdziliśmy.

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Gruzja - to tutaj rodzą się bożonarodzeniowe choinki całej Europy. Nie jest to jednak nic uroczego

Święta 2022. Kiedy ubiera się choinkę?

Według tradycji świąteczne drzewko powinniśmy przystroić w wigilię Bożego Narodzenia. Wtedy właśnie w domu byli wszyscy domownicy i wspólnie dekorowali choinkę. Obecnie jednak w wielu domach robi się to wcześniej. Niektórzy przyozdabiają drzewko tydzień przed świętami, a inni nawet w mikołajki, czyli 6 grudnia. Są też tacy, którzy dekorują je już pod koniec listopada.

Nie ma zatem jednoznacznej odpowiedzi na to, kiedy powinniśmy ubierać choinkę, jednak większość osób robi to w wigilię. Dokładnie są jednak wyznaczone daty, dotyczące rozebrania choinki. W kościele katolickim powinno się to zrobić 6 stycznia, czyli w święto Trzech Króli lub 12 stycznia. Wtedy właśnie obchodzimy koniec liturgicznego okresu Bożego Narodzenia.

Choinka na Trafalgar SquareNa Trafalgar Square stanęła choinka, została wyśmiana. "Gdzie druga połowa?"

Dlaczego ubieramy choinkę na święta?

Zwyczaj przyozdabiania świątecznego drzewka zainicjowali nasi sąsiedzi, Niemcy, a do Polski trafił on między XVIII a XIX wiekiem. Początkowo choinki pojawiały się jedynie w domach arystokratów, jednak w okresie międzywojennym drzewka były już w większości domów. Na drzewkach pojawiały się początkowo słodycze, orzechy, owoce, a nawet jemioła, która symbolizowała dostatek i miłość.

choinka, zdjęcie ilustracyjneGdzie wyrzucić choinkę? Do jakiej grupy odpadów należy?

Więcej o: