Pieniądze po zmarłym można przejąć z ZUS. Niewielu o tym wie, wystarczy złożyć wniosek

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że pieniądze, które zostały zgromadzone na koncie OFE zmarłej osoby, można odziedziczyć. Jak to zrobić? Zakład Ubezpieczeń Społecznych o tym nie przypomni, dlatego musimy sami złożyć wniosek w celu przejęcia środków. Jakie dokumenty są potrzebne? Odpowiadamy.

Środki z Otwartego Funduszu Emerytalnego podlegają dziedziczeniu lub nabyciu. Otrzymać je może osoba wskazana przez członka OFE w dyspozycji składanej na wypadek śmierci, ale nie tylko. Kto dokładnie może przejąć zgromadzone pieniądze i jak to zrobić?

Zobacz wideo Girzyński: Myślę, że wyborcy czekają na emeryturę Tuska i Kaczyńskiego

Środki z OFE można przejąć po zmarłym. Kto ma do tego prawo?

Pieniądze z OFE przejąć może współmałżonek, spadkobierca lub - jak wspominaliśmy - osoba wskazana w dyspozycji osoby zmarłej. I choć ZUS najprawdopodobniej uzyskał informację o śmierci, nie wypłaca zgromadzonych pieniędzy z urzędu. Należy złożyć po nie stosowny wniosek. Jeśli tego nie zrobimy, pieniądze będą zalegały na koncie.

Ile mamy czasu na złożenie dokumentów? Jak się okazuje, ustawodawca nie przewidział terminu, w którym należy się zgłosić po pieniądze po zmarłej osobie, która była członkiem OFE. Wiadomo jednak na pewno, że ZUS ma trzy miesiące na ich wypłatę od momentu złożenia wniosku. 

Więcej informacji z kraju i ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Wniosek o przejęcie pieniędzy z OFE. Jak to zrobić?

Jeśli chcemy przejąć pieniądze zgromadzone na subkoncie zmarłej osoby, musimy w pierwszej kolejności udać się do placówki Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i potwierdzić, że zmarły posiadał rachunek OFE. Jeśli się to potwierdzi, należy złożyć odpowiedni wniosek i dostarczyć następujące dokumenty:

  • skrócony odpis aktu zgonu ubezpieczonego, 
  • oryginał lub kopię dokumentu potwierdzającego prawo dziedziczenia (np. prawomocne postanowienie sądu).

Środki z OFE nie podlegają opodatkowaniu od spadków i darowizn. Ale to nie znaczy, że dostaniemy pełną kwotę

Środki z OFE są zwolnione z podatku od spadków i darowizn. ZUS ma jednak obowiązek pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego, a ten wynosi 19 proc., dlatego, jeśli już dojdzie do przejęcia środków, należy się spodziewać, że zostaną one odpowiednio pomniejszone o wyżej wymienioną kwotę podatku. 

Więcej o: