Grudniowa pełnia Księżyca zwiastuje początek astronomicznej zimy. Przez to, że dzień w grudniu jest wyjątkowo krótki, Księżyc będzie wędrować po niebie przez ponad 18 godzin.
Pełnia Księżyca jest niezwykle fascynującym zjawiskiem. Odbywa się 14 dni i 19 godzin po nowiu. Co to takiego "nów"? Nów to początek cyklu, w czasie którego tarcza Księżyca jest niewidoczna. Kiedy Księżyc jest w pełni, jest niemal 500 tys. razy ciemniejszy niż Słońce, a mimo to jest na tyle jasny, że swobodnie rozświetla niebo w nocy.
Grudniową pełnię Księżyca będzie można obserwować na niebie już w czwartek, 8 grudnia 2022 roku. Uwaga, najlepszym momentem na obserwację będzie godzina mocno poranna: 5:09. Dlaczego właśnie ta pora jest najlepsza? Ponieważ właśnie wtedy tarcza Księżyca będzie najbardziej okazała.
Grudniowa pełnia ma w sumie aż trzy nazwy - Pełnia Zimnego Księżyca, Pełnia Księżyca Długiej Nocy oraz Dębowa Pełnia. Termin związany jest z mrozem. Nawiązuje również do długich zimowych nocy. W tym czasie, Księżyc utrzymuje się ponad horyzontem przez dłuższy czas niż zazwyczaj.
Więcej aktualnych wiadomości znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Każdy miesiąc ma swoją własną nazwę pełni księżyca: