Mikołajki 2022. Skąd wzięło się to święto? Czy obchodzi się je w innych krajach?

Mikołajki to radosne święto, którego co roku z niecierpliwością wyczekują wszyscy bez względu na wiek. 6 grudnia czujemy już przedsmak świątecznej gorączki. Tego dnia obdarowujemy się prezentami, w telewizji zaczynają lecieć świąteczne filmy, a nasze domy wypełnia słodki zapach pierniczków. Skąd wzięły się Mikołajki i czy w innych krajach również się je obchodzi?

Mikołajki to magiczne święto, które co roku możemy świętować 6 grudnia. Jest to dzień, w który zgodnie z tradycją Mikołaj odwiedza grzeczne dzieci, obdarowując je prezentami. Święto obchodzi się, upamiętniając świętego Mikołaja Biskupa z Miry, który odznaczał się niebywałą dobrocią i empatią. Czy inne kraje podobnie jak Polska świętują mikołajki?

Zobacz wideo "Dzika noc" - Dawid Harbour jako Mikołaj, który zamiast rozdawać prezenty, staje do walki ze złoczyńcami [ZWIASTUN]

Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Mikołajki 2022 - skąd wzięło się to święto?

W tym roku mikołajki przypadają we wtorek 6 grudnia. Święty Mikołaj, od którego wywodzi się to święto, miał żyć na przełomie III i IV wieku w Mirze. Mikołaj z Miry, bo pod takim imieniem również jest znany, stał się świętym za sprawą swojej dobroci i pomocy ubogim i potrzebującym. Na ten temat powstało wiele legend, które znane są do dziś, między innymi legenda o córkach zubożałego kupca. Według tradycji Mikołaj już od średniowiecza, 6 grudnia przynosił dzieciom prezenty. Obecne Mikołajki to kontynuacja tego zwyczaju w nieco zmienionej formie. W wielu domach w nocy z 5 na 6 grudnia święty ukradkiem pozostawia grzecznym dzieciom pod poduszką, w butach, czy skarpetach, drobne upominki. To, gdzie Mikołaj pozostawi prezenty, zależy od przyjętego w danym regionie Polski zwyczaju. 

Mikołajki - jak jest w innych krajach?

Okazuje się, że Mikołajki świętuje się nie tylko w Polsce. W innych krajach również obchodzi się to święto, ale często w zmienionej formie lub zupełnie innego dnia. Na przykład 5 grudnia w Holandii dzieci obdarowuje Sinterklaas, czyli odpowiednik Mikołaja. Do Belgii wędruje on dopiero dzień później, 6 grudnia w Grecji prezenty przynosi nie Mikołaj z Miry a święty Bazyli. We Francji podarki wręcza Pere Noel, a w Danii Julemanden, czyli "Świąteczny Człowiek". We Włoszech dzieci mogą liczyć na prezenty od Befany, według tradycji, dość złośliwej wróżki o wyglądzie wiedźmy, która podarki pozostawia w nocy z 5 na 6 stycznia w Święto Trzech Króli. W Azji Japończyków obdarowuje Santa Kuroshu, a Chińczyków Shengdan Laoren, czyli "Świąteczny Starzec".

Więcej o: