Za oknami temperatura już od dłuższego czasu jest dość niska, w związku z czym wiele osób odkręciło grzejniki, by ocieplić swoje mieszkanie czy dom. Rosnące ceny energii spędzają jednak sen z powiek i wzbudzają obawy co do rachunków, które trzeba będzie zapłacić. W związku z tym przygotowaliśmy kilka wskazówek, które pomogą zminimalizować koszty ogrzewania.
Jednym ze sposobów na oszczędzanie na ogrzewaniu jest uszczelnienie naszych okien i drzwi. Jeśli te są nieszczelne, ciepło ucieka wolnymi zakamarkami na zewnątrz, a zimne powietrze wpada do środka. By to zrobić, możesz przestawić okna na "tryb zimowy". Instrukcję, jak to zrobić, znajdziesz w artykule poniżej:
Jeśli zdecydujemy się na tę opcję, warto jednak pamiętać o tym, by regularnie wietrzyć mieszkanie, ale by na tym nie tracić, musimy robić to prawidłowo. Pomieszczenia zawsze należy wietrzyć krótko - zależnie od temperatury panującej na zewnątrz - powinno wystarczyć maksymalnie kilkanaście minut (najlepiej otworzyć okno na oścież). Co ważne, zanim zaczniemy wietrzyć, zakręćmy zawory na grzejnikach. W końcu nie chcemy, by ciepło uciekało na zewnątrz.
Więcej informacji z kraju i ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.
Jeśli ciepło ma prawidłowo przepływać po pomieszczeniach konieczna jest dobrze działająca wentylacja. Warto więc zrobić jej dokładny przegląd przy okazji sezonu grzewczego - sprawdź, czy wszystkie uszczelki wokół przewodów wentylacyjnych są odpowiednio zamontowane i sprawne. Dobrze też sprawdzić, czy na pewno nasze grzejniki wydzielają odpowiednią ilość ciepła. Jeśli jest on ciepły tylko do połowy, oznacza to, że wymaga odpowietrzenia.
Aranżacja przestrzeni również może mieć wpływ na oszczędzanie na ogrzewaniu. Z pewnością dobrym rozwiązaniem nie będzie zastawianie grzejnika dużymi i ciężkimi meblami - zdecydowanie lepiej zostawić w tym miejscu wolną przestrzeń, dzięki czemu ciepło będzie mogło bez przeszkód rozprzestrzeniać się po pomieszczeniu. Jeśli już chcemy postawić np. stół w pobliżu grzejnika, dobrze, by znajdował się w odległości co najmniej 10 centymetrów od niego. Ilość energii dostarczaną do pomieszczenia ogranicza też zasłonięcie grzejnika firanką, dlatego na okres grzewczy warto zmienić je na krótkie.
Na koniec paten, który może wydawać się oczywisty, jednak nie zawsze jest. Pamiętaj, by dostosować temperaturę do swoich potrzeb. Nadmierne nagrzewanie mieszkania nie jest korzystne dla zdrowia, dlatego wyreguluj odpowiednio grzejniki. W ciągu dnia, kiedy przebywasz w domu, zmień temperaturę na odrobinę wyższą, natomiast na noc lub gdy jesteś poza domem - przykręć grzejniki tak, by w mieszkaniu było odrobinę chłodniej.