Ponowne przeliczenie emerytury po 65. roku życia. Sprawdź, czy dostaniesz więcej pieniędzy

Emeryci, którzy mają 65 lat i więcej, mogą złożyć wniosek o ponowne przeliczenie emerytury. Dzięki temu ich świadczenia mogą wzrosnąć. Kogo dokładnie to dotyczy? Jakie wymagania trzeba spełniać? Wyjaśniamy.

Co roku na przełomie marca i kwietnia Główny Urząd Statystyczny publikuje tablice średniego dalszego trwania życia. To m.in. na ich podstawie wyliczana jest wysokość emerytury osób, które zaczną w danym roku pobierać świadczenie.

- Co do zasady nowe tablice nie dotyczą osób, które pobierają już emeryturę. One miały wyliczone świadczenie na podstawie tablic, które obowiązywały w chwili zakończenia ich aktywności zawodowej - wyjaśnił w rozmowie z "Faktem" Paweł Żebrowski, rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Ponowne przeliczenie emerytury. Kogo to dotyczy?

Od powyższej zasady jest jednak pewien wyjątek. Chodzi o osoby, które po przyznaniu świadczenia wciąż pracowały i odprowadzały składki emerytalne. Mogą one liczyć na ponowne przeliczenie emerytury (na podstawie obowiązujących tablic), a tym samym więcej pieniędzy.

"Wtedy raz na rok lub po ustaniu zatrudnienia ZUS doliczy takiej osobie składki emerytalne do świadczenia. O przeliczenie emerytury nie powinni natomiast występować emeryci, którzy nie prowadzą działalności zarobkowej i nie opłacają składek" - podkreśla Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Więcej wiadomości z Polski na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Ponowne przeliczenie emerytury. Kryteria

ZUS przeliczy emeryturę ponownie, jeśli emeryt/ka:

  • przy składaniu wniosku o przyznanie świadczenia nie dysponował/a wszystkimi dokumentami za okresy ubezpieczenia, które ZUS mógł uwzględnić przy obliczaniu świadczenia;
  • obecnie może udokumentować zarobki za lata sprzed roku przejścia na emeryturę lub rentę, lub zarobki, jakie uzyskiwał/a po przyznaniu świadczenia;
  • po przyznaniu świadczenia pracował/a lub opłacał/a składki na ubezpieczenie społeczne.
Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami? [Q&A]

Ponowne przeliczenie emerytury po 65. roku życia. Gdzie złożyć wniosek?

Wniosek o ponowne przeliczenie emerytury można złożyć osobiście lub przez internet. Formularz jest dostępny na oficjalnej stronie internetowej ZUS-u pod TYM linkiem.

Więcej o: