Barbórka 2022 wypada w niedzielę. Czy będzie dodatkowy dzień wolny dla górników?

Barbórka jest jednym najważniejszym świętem górników w Polsce. Co roku obchodzone jest 4 grudnia w dniu świętej Barbary, patronki górników, geologów i osób, których zawód związany jest z poszukiwaniem paliw kopalnych. W tym roku Barbórka wypada w niedzielę. Czy w związku z tym górnicy mogą liczyć w zamian na dodatkowy dzień wolny? Górnicze spółki odpowiadają jednoznacznie.

Barbórka co roku przypada na 4 grudnia, w dniu imienin Barbary, patronki górników. Święto szczególnie ważne jest dla mieszkańców Górnego Śląska. Obchodzone jest tam od niemal dwóch stuleci. Zgodnie z Kartą Górnika, Barbórka jest dla pracowników kopalń dniem wolnym od pracy. W tym roku jednak święto wypada w niedzielę, która z reguły jest dniem wolnym. Czy w związku z tym górnicy mogą liczyć na dodatkowy dzień wolny? Wątpliwości rozwiewają przedstawiciele spółek.

Zobacz wideo Mówiła Dudzie, że chciałaby w Polsce czystej energii. Prezydent: A ja bym chciał śnieg w górach

Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Czy górnicy otrzymają dodatkowy dzień wolny?

Zgodnie z Ustawą o dniach wolnych od pracy Barbórka nie jest dniem wolnym. W Karcie Górnika jednak zapisano, że "Dzień Górnika, 4 grudnia, jest świętem górniczym, wolnym od pracy".

W związku z tym, że w 2022 roku Barbórka wypada w niedzielę zarówno górnicy, jak i związkowcy zaczęli dopytywać pracodawców o dodatkowy dzień wolny. Portal nettg.pl poinformował, że z takim pytaniem wystąpili m.in. przedstawiciele organizacji związkowych ze spółki KGHM Zanam. W odpowiedzi usłyszeli od przedstawicieli Solidarności działającej w spółce, że "zarząd nie uwzględnił postulatu Organizacji Związkowych dot. dnia wolnego za wypadający w niedzielę Dzień Górnika".

"W tym roku pracownicy nie otrzymają dodatkowego dnia wolnego"

W sprawie wypowiedział się także rzecznik Polskiej Grupy Górniczej Tomasz Głogowski. Poinformował on górników, że niestety, ale nie mogą liczyć na dodatkowe wolne.

W tym wypadku kierujemy się przepisami kodeksu pracy, które mówią o tym, że pracownikom przysługuje dzień wolny za święto, które przypada w sobotę, natomiast nie dotyczy to już niedzieli. Dlatego w tym roku pracownicy nie otrzymają dodatkowego dnia wolnego 

- cytuje rzecznika portal nettg.pl.

W zeszłym roku 4 grudnia wypadał w sobotę, w związku z tym górnikom i pracownikom spółek górniczych przysługiwał dodatkowy dzień wolny. Termin ten został wyznaczony przez prezesa zarządu spółki.

Więcej o: