Adwent 2022. Czy przed świętami Bożego Narodzenia obowiązuje post? Kiedy konkretnie?

Święta Bożego Narodzenia to niezwykły czas dla katolików. Podobnie jak Adwent - czterotygodniowe oczekiwanie na Boże Narodzenie. Jak odpowiednio przygotować się do świąt? Kiedy przestrzegać postu? Podpowiadamy.

Boże Narodzenie 2022 zbliża się wielkimi krokami. Czynimy już różne przygotowania do świąt, nie tylko te związane z zakupem podarunków dla bliskich. Także te duchowe, związane z modlitwą, postem czy radosnym oczekiwaniem.

Adwent. Wyjątkowy czas przed Bożym Narodzeniem

Pierwsza niedziela Adwentu 2022 obchodzona była 27 listopada, druga - 4 grudnia. Przed nami kolejne dwie niedziele: 11 oraz 18 grudnia. Adwent kończy się wieczorem 24 grudnia, tuż przed I Nieszporami uroczystości Narodzenia Pańskiego. 

Okres Adwentu dzieli się na dwa symboliczne etapy:

  • od pierwszej niedzieli Adwentu do 16 grudnia - jest to czas, kiedy podczas mszy czytane są teksty biblijne zapowiadające ponowne przyjście Zbawiciela. Ich zadaniem jest przygotowanie wiernych na spotkanie z Jezusem Chrystusem;
  • od 17 do 24 grudnia - ten okres bezpośrednio przygotowuje nas do Uroczystości Narodzenia Pańskiego.

Post przed Bożym Narodzeniem. Czy obowiązuje?

Zwyczaj postu przed świętami Bożego Narodzenia wynika z wielowiekowej polskiej tradycji. Nasi dziadkowie czy pradziadkowie pościli podczas Adwentu. Post był nieodłącznym elementem przygotowywanie się do Bożego Narodzenia.

Niektórzy zastanawiają się, czy post obowiązuje na dzień przed wigilią świąt Bożego Narodzenia - 23 grudnia. Pościć należy jednak tylko w piątki (z wyjątkiem uroczystości, czyli dni liturgicznych najwyższej rangi), Środę Popielcową i Wielki Piątek. Zatem post 23 grudnia jest tylko wtedy, kiedy dzień ten przypada w piątek.

Zobacz wideo Samotni w Boże Narodzenie. "Dziś każdy z rodziny jest sam sobie. Młodym nie wpaja się miłości rodzinnej"

Czy w Wigilię obowiązuje post? 

Najpopularniejsze polskie potrawy podawane w wigilię Bożego Narodzenia są postne. Jednak jest to bardziej tradycja niż nakaz Kościoła katolickiego, który nie każe wiernym pościć 24 grudnia. Wynika to z przepisów Kodeksu Prawa Kanonicznego, który został uchwalony w 1983 r. 

Tradycja postnych pokarmów w wigilię przetrwała do naszych czasów. Kościół zachęca, aby na wigilijnym stole pojawiały się tradycyjne, jarskie potrawy. Pamiętajmy jednak, że nie ma żadnego przepisu czy prawa, które zabraniałoby tego dnia jeść mięso, lub nakazywało post od rana.

Post ścisły obowiązuje tylko dwa razy w roku - w Środę Popielcową oraz w Wielki Piątek.

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: