Boże Narodzenie 2022 zbliża się wielkimi krokami. Czynimy już różne przygotowania do świąt, nie tylko te związane z zakupem podarunków dla bliskich. Także te duchowe, związane z modlitwą, postem czy radosnym oczekiwaniem.
Pierwsza niedziela Adwentu 2022 obchodzona była 27 listopada, druga - 4 grudnia. Przed nami kolejne dwie niedziele: 11 oraz 18 grudnia. Adwent kończy się wieczorem 24 grudnia, tuż przed I Nieszporami uroczystości Narodzenia Pańskiego.
Okres Adwentu dzieli się na dwa symboliczne etapy:
Zwyczaj postu przed świętami Bożego Narodzenia wynika z wielowiekowej polskiej tradycji. Nasi dziadkowie czy pradziadkowie pościli podczas Adwentu. Post był nieodłącznym elementem przygotowywanie się do Bożego Narodzenia.
Niektórzy zastanawiają się, czy post obowiązuje na dzień przed wigilią świąt Bożego Narodzenia - 23 grudnia. Pościć należy jednak tylko w piątki (z wyjątkiem uroczystości, czyli dni liturgicznych najwyższej rangi), Środę Popielcową i Wielki Piątek. Zatem post 23 grudnia jest tylko wtedy, kiedy dzień ten przypada w piątek.
Najpopularniejsze polskie potrawy podawane w wigilię Bożego Narodzenia są postne. Jednak jest to bardziej tradycja niż nakaz Kościoła katolickiego, który nie każe wiernym pościć 24 grudnia. Wynika to z przepisów Kodeksu Prawa Kanonicznego, który został uchwalony w 1983 r.
Tradycja postnych pokarmów w wigilię przetrwała do naszych czasów. Kościół zachęca, aby na wigilijnym stole pojawiały się tradycyjne, jarskie potrawy. Pamiętajmy jednak, że nie ma żadnego przepisu czy prawa, które zabraniałoby tego dnia jeść mięso, lub nakazywało post od rana.
Post ścisły obowiązuje tylko dwa razy w roku - w Środę Popielcową oraz w Wielki Piątek.
Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.