Mikołajki już dziś! Skąd wziął się ten zwyczaj? Jaka jest jego historia?

Zanim święty Mikołaj ruszy w trasę, aby dowieźć prezenty na Boże Narodzenie, rozdaje mniejsze upominki z okazji swoich imienin - mikołajek. Skąd wzięła się ta tradycja? Kim był prawdziwy św. Mikołaj i jaka legenda jest z nim związana? Tego dowiesz się z artykułu.

Mikołajki obchodzone są zawsze 6 grudnia. To dzień, gdy w Kościele katolickim i prawosławnym wspomina się rocznicę śmierci Mikołaja z Miry, znanego także jako Mikołaj z Bari. Biskup ten żył na przełomie III i IV wieku i zasłynął cudami oraz pomocą ubogim. Znana współcześnie bajkowa postać świętego Mikołaja jest wzorowana właśnie na nim.

Ile zarabia święty Mikołaj? [zdjęcie ilustrujące]Ile zarabia święty Mikołaj? Najbardziej dochodowe przedświąteczne prace

Więcej wiadomości znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Biskup Mikołaj był czczony w chrześcijaństwie wschodnim i zachodnim jako święty i cudotwórca już w IX wieku. Część badaczy uważa, że - według XI-wiecznych przekazów z Francji - w wigilię św. Mikołaja zakonnice roznosiły łakocie (zazwyczaj pomarańcze i orzechy) dzieciom z biednych rodzin i zostawiały je pod drzwiami.

Zobacz wideo Mikołaj ma 24 godziny, by dotrzeć do 200 mln dzieci

Opowieść o trzech córkach - najbardziej znana legenda związana o św. Mikołaju

Najsłynniejsza legenda o św. Mikołaju została spisana w I połowie IX wieku w Konstantynopolu. Zgodnie z nią Mikołaj, zanim jeszcze został wybrany na biskupa, miał bogatego, chciwego sąsiada, który szydził z pobożności przyszłego świętego. Bóg ukarał sąsiada i sprawił, że stracił całą fortunę i stał się biedny. Sąsiad nie był już w stanie utrzymać rodziny, więc postanowił sprzedać swoje trzy córki do domu publicznego - nikt nie chciał bowiem ich poślubić bez otrzymania stosownego posagu.

Mikołajki [zdjęcie ilustrujące]Mikołajki 2022. Idealne życzenia na mikołajki

Mikołaj, aby uratować dziewczęta, przez trzy noce z rzędu wrzucał przez okno pieniądze przeznaczone na posag dla każdej kolejnej siostry. Sąsiad, gdy wyprawił już dwa wesela, chciał się dowiedzieć, skąd wzięły się pieniądze. Czuwał całą noc i zobaczył, jak Mikołaj podrzuca trzeci datek. Zawstydzony podziękował darczyńcy i postanowił zmienić swoje życie na zgodne z przykazaniami.

Więcej o: