Mikołajki 2022. Kiedy wypadają? Co to za święto?

6 grudnia to data, którą niewątpliwie zna każdy, bez względu na wiek. Mikołajki, bo to na nie czekają zarówno dzieci, jak i dorośli, to dzień, w którym chętnie dajemy i równie chętnie dostajemy drobne prezenty. Kiedy w tym roku wypadają i co to za magiczne święto? Odpowiadamy

Na mikołajki czekamy cały rok, ale co to za święto? Odpowiedź na to pytanie jest doskonale znana chyba każdemu z nas. Jest to dzień, w którym możemy obdarowywać swoich bliskich prezentami, ale również my sami chętnie otrzymujemy podarki. Kiedy w tym roku obchodzimy to święto?

Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Mikołajki 2022 - kiedy wypadają?

Mikołajki jak co roku obchodzimy 6 grudnia. W tym roku jest to wtorek. Ze świętem wiąże się też wiele tradycji, które powstawały w miarę kultywowania święta. Mamy więc świętowanie mikołajek w szkołach, na wigilii klasowej, podkładanie nocą prezentów dla dzieci, czy organizowanie charytatywnych akcji. Święto to obchodzimy od XVIII wieku, aby uczcić pamięć duchownego Mikołaja z Miry. 

Kim był święty Mikołaj?

Święty Mikołaj znany także jako biskup z Miry lub Mikołaj z Bari był duchownym, który żył na przełomie III i IV wieku. Zasłynął swoją dobrocią, empatią i obdarowywaniem innych, co zostało upamiętnione w średniowiecznych legendach. Mówi się, że jest to także najbardziej zapracowany święty. Jest bowiem patronem panien na wydaniu, piekarzy, żeglarzy, mieszczan, ubogich, dzieci, uczniów, a także rolników. W Kościołach katolickim i prawosławnym wspomina się go właśnie 6 grudnia. O tradycji Mikołajek wiadomo od średniowiecza. Już w tamtym okresie osoba przebrana za świętego Mikołaja rozdawała prezenty najmłodszym. Z czasem postać Mikołaja została utożsamiona ze świętami Bożego narodzenia i na stałe wpisała się nie tylko w kościelną, ale także w świecką tradycję. 

Więcej o: