Ukryta funkcja grzejnika? Ta instrukcja pomoże ci oszczędzić na ogrzewaniu

Na dworze panuje coraz bardziej zimowa aura, w związku z czym w domowym zaciszu pragniemy czuć się ciepło i komfortowo. Podwyżki cen sprawiają jednak, że wiele osób martwi się o rachunki za ogrzewanie. Te mogą okazać się bardzo wysokie. Jak można zmniejszyć koszt ogrzewania? Niewielu wie, że grzejniki mają specjalną funkcję, która zastosowana prawidłowo, pozwala znacząco zaoszczędzić. Jak z niej skorzystać? Dowiesz się w poniższym artykule.

Trudna sytuacja gospodarcza w naszym kraju wielu zmusza do szukania skutecznych rozwiązań na oszczędzanie. W sezonie zimowym rachunki za ogrzewanie znacząco wzrosną. Jak więc nie nadwyrężyć zbyt mocno swojej kieszeni? Wystarczy poznać kilka istotnych zasad, w jaki sposób ocieplać mieszkanie oraz poznać tą jedną ukrytą funkcję grzejnika, dzięki której możemy być pewni, że nasze rachunki nie przyprawią nas o gęsią skórkę.

Zobacz wideo O ile może wzrosnąć rachunek za gaz, jeśli nie będzie interwencji rządu?

Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Ukryta funkcja grzejnika - gdy ją poznasz zaoszczędzisz na rachunkach

Standardowe grzejniki wyposażone są w termostat, który kontrolujemy za pomocą pokrętła. Na tym pokrętle znajdują się cyfry od 0 do 5, które są skalą. Każda z cyfr symbolizuje temperaturę, do jakiej nagrzeje się pomieszczenie w momencie ustawienia pokrętła na odpowiednim numerze. Jak prawidłowo ustawić pokrętło, aby temperatura w mieszkaniu była dla nas odpowiednia? Przydatna może okazać się poniższa instrukcja.

  • Cyfra 0 lub obrazek śnieżynki - termostat ustawiony w ten sposób ma na celu zapobiegnięcie zamarznięciu wody w grzejnikach. Temperatura w pomieszczeniu wynosi od 6 do 8 stopni C;
  • Cyfra 1 - temperatura w pomieszczeniu wynosi pomiędzy 12 a 13 stopni C;
  • Cyfra 2 - temperatura w pomieszczeniu wynosi około 15 stopni. Według producentów grzejników jest to idealna temperatura, jaka powinna panować w sypialni;
  • Cyfra 3 - temperatura w pomieszczeniu wynosi pomiędzy 18 a 20 stopni;
  • Cyfra 4 - temperatura w pomieszczeniu wynosi około 22 stopnie. Według producentów grzejników, jest to optymalna temperatura dla pomieszczeń takich jak łazienka, czy pokoje dziecięce;
  • Cyfra 5 - jest to tryb ze zbyt wysoką temperaturą, żeby mógł być stosowany bez wyraźnej potrzeby. Termostat ustawiony na 5 spowoduje, że w pomieszczeniu może być nawet od 25 do 28 stopni C.

Jeśli grzejnik ogrzewa pomieszczenia zbyt słabo, warto sprawdzić, czy nie jest zapowietrzony. Instrukcję jego odpowietrzenia znajdziesz w tekście poniżej:

Co można zrobić, aby dodatkowo zmniejszyć koszty ogrzewania?

Istotne jest, aby zimą często, ale przez krótki czas wietrzyć dokładnie mieszkanie, tak aby pomieszczenia nie utraciły ciepła dostarczonego przez grzejniki. Należy również pamiętać, aby na czas wietrzenia zakręcać grzejniki. Dzięki temu termostat nie będzie pobierał więcej energii, potrzebnej na wyregulowanie temperatury w pomieszczeniu. Aby dodatkowo zmniejszyć koszty ogrzewania, możemy na przykład przykręcać ogrzewanie w momencie przebywania poza domem. Dobrym pomysłem będzie także obniżenie temperatury na noc. Poskutkuje to nie tylko lepszym snem, ale i niższym rachunkiem.

Więcej o: