Trudna sytuacja gospodarcza w naszym kraju wielu zmusza do szukania skutecznych rozwiązań na oszczędzanie. W sezonie zimowym rachunki za ogrzewanie znacząco wzrosną. Jak więc nie nadwyrężyć zbyt mocno swojej kieszeni? Wystarczy poznać kilka istotnych zasad, w jaki sposób ocieplać mieszkanie oraz poznać tą jedną ukrytą funkcję grzejnika, dzięki której możemy być pewni, że nasze rachunki nie przyprawią nas o gęsią skórkę.
Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.
Standardowe grzejniki wyposażone są w termostat, który kontrolujemy za pomocą pokrętła. Na tym pokrętle znajdują się cyfry od 0 do 5, które są skalą. Każda z cyfr symbolizuje temperaturę, do jakiej nagrzeje się pomieszczenie w momencie ustawienia pokrętła na odpowiednim numerze. Jak prawidłowo ustawić pokrętło, aby temperatura w mieszkaniu była dla nas odpowiednia? Przydatna może okazać się poniższa instrukcja.
Jeśli grzejnik ogrzewa pomieszczenia zbyt słabo, warto sprawdzić, czy nie jest zapowietrzony. Instrukcję jego odpowietrzenia znajdziesz w tekście poniżej:
Istotne jest, aby zimą często, ale przez krótki czas wietrzyć dokładnie mieszkanie, tak aby pomieszczenia nie utraciły ciepła dostarczonego przez grzejniki. Należy również pamiętać, aby na czas wietrzenia zakręcać grzejniki. Dzięki temu termostat nie będzie pobierał więcej energii, potrzebnej na wyregulowanie temperatury w pomieszczeniu. Aby dodatkowo zmniejszyć koszty ogrzewania, możemy na przykład przykręcać ogrzewanie w momencie przebywania poza domem. Dobrym pomysłem będzie także obniżenie temperatury na noc. Poskutkuje to nie tylko lepszym snem, ale i niższym rachunkiem.