Grudzień 2022. Jak długa będzie przerwa świąteczna? Które dni są wolne od pracy i szkoły?

Grudzień jest miesiącem, w którym wszyscy bez względu na to, czy się uczą, czy pracują, mogą się cieszyć dłuższym niż tylko weekendowym urlopem. Wszystko to za sprawą zbliżających się wielkimi krokami Świąt Bożego Narodzenia. Na ile dni wolnego możemy liczyć w tym roku? Szczególnie zadowoleni będą uczniowie.

Grudniowe wolne związane jest w głównej mierze z przypadającymi w tym miesiącu świętami Bożego Narodzenia. Zgodnie z ustawą z dnia 18 stycznia 1951 roku o dniach wolnych od pracy na pewno 25 i 26 grudnia nie będziemy musieli pojawiać się w pracy. Co z pozostałymi dniami?

Zobacz wideo Czy alkohol może pojawić się na wigilijnym stole?

Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Grudzień 2022 - dni wolne od pracy

W tym roku wigilia przypada w sobotę, oznacza to, że nie wszyscy pracownicy mogą tego dnia liczyć na wolne. Wiele zależy od pracodawcy i od wykonywanej profesji. Warto zaznaczyć, że zgodnie z ustawą z dnia 10 stycznia 2018 roku o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni, sklepy w wigilię pozostaną otwarte, ale w zmienionych, nieco krótszych godzinach. Kolejne dni 25 i 26 grudnia są ustawowo wolne od pracy. Będzie to ostatni długi weekend w tym roku. Jeżeli chcemy się cieszyć dłuższym urlopem, wolne w pracy należałoby wziąć od wtorku 27 grudnia do piątku 30 grudnia, to dałoby dodatkowe 9 dni odpoczynku.

Grudzień 2022 - zimowa przerwa świąteczna 

W grudniu 2022 uczniowie spędzą w szkole jedynie 16 dni. Pozostałe 15 to weekendy oraz święta. W tym roku przerwa świąteczna rozpoczyna się dzień przed wigilią Bożego Narodzenia, czyli 23 grudnia. Szkolna przerwa świąteczna potrwa więc 10 dni od 23 grudnia 2022 do 1 stycznia 2023. 

Zaraz po Nowym Roku wielu uczniów rozpocznie również ferie zimowe, które zapewnią kolejne 2 tygodnie wolnego. Terminy te wyznacza kurator oświaty za zgodą wojewody każdego z województw. W 2023 roku pierwsi uczniowie rozpoczną ferie 16 stycznia.

Więcej o: