Przyczyn nadmiernej wilgoci w domu jest wiele. Do najczęstszych powodów gromadzenia się wilgoci możemy zaliczyć nieprawną wentylację, zbyt szczelne okna lub nieodpowiednią izolację budynku. W jaki sposób możemy więc walczyć z nadmiarem wilgoci w domu?
Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.
Wilgoć wytwarza się w naszych mieszkaniach przez cały czas. Powstaje podczas gotowania, suszenia prania czy gorących kąpieli. Właściwy poziom wilgotności w domu powinien wynosić od 40 do 60 proc. Jeśli zauważymy wilgoć na ścianach, nie powinniśmy jej zakrywać meblami, ponieważ to daje jej dodatkowe możliwości do tego, aby się rozprzestrzeniać. W takich warunkach wilgotność w mieszkaniu zacznie wzrastać, co nie jest dobre dla naszego zdrowia. Wtedy namnażają się grzyby i bakterie, które są przyczyną chorób układu oddechowego. W prosty sposób można rozpoznać wilgoć w mieszkaniu - jeśli pojawia się para wodna na szybach, pranie długo schnie, na ścianach lub sufitach pojawiają się mokre plamy, wtedy mamy pewność, że w mieszkaniu występuje nadmiar wilgoci.
Aby usunąć plamy wilgoci w mieszkaniu, warto skorzystać z białego octu. Usunie plamy i działa grzybobójczo. Należy wymieszać go z wodą w proporcji 1:1 w butelce ze spryskiwaczem. Następnie taką miksturą należy spryskać plamy na ścianach. Gdy plamy są większe, nie należy mieszać octu z wodą.
Regularne wietrzenie to doskonały sposób na pozbycie się wilgoci. Cyrkulacja powietrza sprzyja osuszeniu pomieszczeń. Pranie w miarę możliwości należy suszyć na zewnątrz lub w przystosowanych do tego suszarkach elektrycznych. Warto też skorzystać z sody oczyszczonej, która ma idealne właściwości chłonne. Należy ją wetrzeć w miejsca, w których pojawia się wilgoć, a po dwóch godzinach dokładnie je wyszorować. Podobnie działa sól morska, która dezynfekuje i pomaga zniwelować plamy pleśni. Należy ją wsypać do płóciennych woreczków i zostawić w miejscach, w których występuje wilgoć. Kwiaty również pochłaniają wilgoć, dlatego warto mieć je w pomieszczeniach, w których występuje wilgoć. Szczególnie warto mieć w domu skrzydłokwiaty, sansewierę, bluszcz czy paproć.