Zasiłek rodzinny to świadczenie pieniężne, które ma na celu częściowo pokryć wydatki związane z utrzymaniem dziecka. Prawo do jego otrzymywania ustala się na okres od 1 listopada do 31 października kolejnego roku kalendarzowego. Obecnie wnioski są przyjmowane na okres zasiłkowy trwający do końca października 2023 roku.
Zasiłek rodzinny przysługuje rodzicom (lub jednemu z rodziców), opiekunowi prawnemu lub faktycznemu dziecka (jeśli wystąpił on do sądu rodzinnego o przysposobienie dziecka) do czasu:
Zasiłek przysługuje także pełnoletniej osobie do czasu ukończenia 24. roku życia, jeśli nadal się uczy, ale nie pozostaje na utrzymaniu rodziców (m.in. ze względu na ich śmierć lub wyrok sądu).
Aby otrzymać zasiłek rodzinny trzeba także spełniać kryterium dochodowe. Dochód rodziny w przeliczeniu na osobę (albo dochód osoby uczącej się) nie może obecnie przekraczać 674 zł. W przypadku dziecka legitymującego się orzeczeniem o niepełnosprawności, orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności - jest to kwota 764 złotych. W przypadku przekroczenia progu obowiązuje zasada "złotówka za złotówkę". Weryfikacja kryteriów dochodowych następuje co trzy lata - najbliższa przypada na rok 2024.
Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Wysokość zasiłku rodzinnego wynosi obecnie (do 1 października 2023 roku):
Wniosek o zasiłek rodzinny na nowy okres złożyć można od 1 sierpnia 2023 roku w formie papierowej (w urzędzie gminy lub miasta) lub od 1 lipca 2023 roku w formie elektronicznej za pośrednictwem portalu Emp@tia. By to zrobić, należy zalogować się przy użyciu profilu zaufanego lub podpisu kwalifikowanego.