Nowe 500 plus dla seniorów? Trwają prace sejmowej komisji. Komu może przysługiwać?

500 plus dla małżeństw to świadczenie, które według projektu przysługiwałoby parom z kilkudziesięcioletnim stażem. O to, by program wszedł w życie, wnioskują sami obywatele. Jedna z sejmowych komisji zaczęła nad nim prace.

500 plus dla małżeństw z długim stażem to świadczenie, którego zasady nie zostały jeszcze ustalone. Autorami pomysłu są sami obywatele. Według wstępnych ustaleń dodatkowe 500 zł miałyby otrzymywać pary, które żyją co najmniej 40 lat w związku. 

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Zobacz wideo 13. i 14 emerytura powinna zostać utrzymana? Pytamy posłankę Hennig-Kloskę

500 plus dla małżeństw z długim stażem. Apel obywateli: "Budżet to wytrzyma"

Anonimowa petycja obywatelska trafiła do Sejmu w czerwcu 2022 r. "Zwracamy się z apelem do Wysokiej Izby o uchwalenie ustawy Małżeństwo Plus. Medal za długoletnie pożycie, który został ustanowiony przed laty, jest pięknym uhonorowaniem dotrzymywania przysięgi małżeńskiej, ale nie pomoże w trudnych chwilach" - czytamy. Inicjatorzy programu chcą, by po 40 latach małżeńskiego stażu przyznawać parom miesięcznie 500 zł.

"Niestety, dziś długoletnie małżeństwo nie jest w modzie. Nawet w ogóle małżeństwo! Takich małżeństw jak nasze, 50 lat, tak naprawdę nie jest wiele. Budżet naszego państwa, jesteśmy o tym przekonani, na pewno wytrzyma takie koszty" - napisali. Jak podaje portal GazetaSenior.pl, w Polsce małżeństw z 40-letnim stażem jest około 156,7 tys., koszt jednorazowego świadczenia w wysokości 500 zł to 78,3 mln zł. Z kolei par, które żyją ze sobą 50 lat, odnotowano ok. 97,3 tys., co daje 48,4 mln złotych miesięcznie.

Pomysł poparła między innymi była ministerka rodziny i polityki społecznej, a aktualnie eurodeputowana PiS, Elżbieta Rafalska. Przyznała, że to "piękna inicjatywa", którą "trzeba przemyśleć". Zaproponowała jednak, aby świadczenie było większe i wypłacane jednorazowo. Miałoby wtedy charakter uhonorowania długiego stażu małżeńskiego.

Czy jest szansa na realizację programu Małżeństwo Plus?

Prace nad pomysłem wprowadzenia programu Małżeństwo Plus rozpoczęła Komisja ds. Petycji. Posiedzenie w sprawie świadczenia odbyło się 16 listopada. Głos zabrał m.in. Piotr Gołębiewski reprezentujący Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

- Uhonorowanie związków małżeńskich co do zasady jest pozytywnym aspektem, ponieważ wzmacnia promocję rodziny, a z punktu widzenia demograficznego to właśnie w małżeństwach rodzi się najwięcej dzieci - mówił w czasie posiedzenia komisji. - W naszej ocenie promocja małżeństwa może się odbywać w różnej formie, niekoniecznie finansowej. Jedną z form jest odznaczenie małżeństw, które przeżyły co najmniej 50 lat w jednym związku małżeńskim medalem za długoletnie pożycie małżeńskie. Odznaczenie takie nadaje prezydent na wniosek wojewody - dodał. 

Odmienne zdanie miał poseł Sławomir Piechota z Koalicji Obywatelskiej. - Należałoby rozważyć jednak wprowadzenie takiego świadczenia. Zwłaszcza że pewnie ludzie, którzy mają za sobą 40, 45, 50 lat wspólnego małżeństwa mają już swoje lata, mają pewne dodatkowe potrzeby i takie dodatkowe świadczenie mogłoby być dla nich miłe i bardzo pożyteczne - stwierdził polityk.

Więcej opinii na ten temat w artykule:

Więcej o: