Grzejnik ciepły tylko w połowie? Można temu zaradzić. W jaki sposób?

Kaloryfery powinny grzać w całości, być ciepłe zarówno na górze, jak i na dole. Co to oznacza, gdy nasz grzejnik jest ciepły tylko w połowie? Spokojnie, temu można zaradzić. W jaki sposób? Podpowiadamy.

Sezon grzewczy w pełni. A skoro tak, nasze kaloryfery działają non stop. Szybko więc zauważymy każdą jedną zmianę, np. gdy grzejnik jest w połowie zimny. Co wtedy zrobić? 

Grzejnik ciepły tylko w połowie. Co to znaczy?

Kiedy dostrzegamy, że nasz grzejnik jest ciepły tylko w połowie do głowy przychodzi nam tylko jedno rozwiązanie - odpowietrzanie. I jest to dobre rozwiązanie, ale tylko w przypadku gdy dół grzejnika jest ciepły, zaś górna część pozostaje zimna. Co w przypadku gdy jest na odwrót? Czy też mimo odpowietrzenia kaloryfer nadal nie działa tak jak powinien?

Kaloryfer nie grzeje? Sprawdź termostat

Zacznijmy od sprawdzenia termostatu. Warto wiedzieć, że grzejnik pozostanie zimny, jeśli temperatura we wnętrzu kaloryfera będzie wyższa niż ta na termostacie. To właśnie głowica termostatyczna odcina dopływ wody w momencie, gdy temperatura w danym pomieszczeniu przekroczy ustawioną wartość.

Żeby sprawdzić, czy termostat pracuje prawidłowo, należy rozkręcić głowicę na najwyższą wartość (5-6). I chwilę zaczekać. Grzejnik powinien rozgrzać się w ciągu kilku minut.

Góra grzejnika jest ciepła, a dół zimny. Co robić?

Jeżeli góra naszego grzejnika jest ciepła, a dół zimny, powodem może być osad zgromadzony w dolnej części kaloryfera. Taki osad uniemożliwia poprawne działanie grzejnika. Co robimy?

Zobacz wideo Jak przygotować się na zimę? "Ważna jest efektywność energetyczna"

Aby pozbyć się osadu z grzejnika i poprawić funkcjonowanie układu grzewczego, musimy ten grzejnik oczyścić. By to zrobić nie trzeba od razu szukać pomocy fachowej. Spróbujmy sami. 

Zaczynamy od ustawienia zaworu wody na maksymalną wartość. Następnie uruchomiony normalnie grzejnik pozostawiamy na kilka godzin. A nawet kilkanaście. 

Kiedy wyznaczony przez nas czas minie, przywracamy pierwotne ustawienia. Nie ustawiajmy jednak od razu na grzejniku wartości niższych niż 3. Pomogło? To świetnie!

Jeśli mimo podjętych działań, kaloryfer nadal nie grzeje, nie pozostaje nam nic innego jak telefon do hydraulika.

Po więcej porad domowych zajrzyj na stronę główną Gazeta.pl

Więcej o: