Rosja. Plakaty z aktorką filmów dla dorosłych zachęcają do wojska? "Zmobilizuj się, będziesz zaliczony"

Rosyjska armia chwyta się każdego sposobu na to, by zachęcić kolejnych mężczyzn do wstąpienia do wojska. W jednym z miast miały pojawić się plakaty propagandowe, na którym umieszczono byłą aktorkę filmów dla dorosłych, szybko jednak okazało się, że plakaty są jedynie dowodem fantazji internautów.

W poniedziałek 28 listopada dziennikarz z Ukrainy, Wołodymyr Zołkin, udostępnił w mediach społecznościowych zdjęcie billboardu, który ma znajdować się w jednym z miast w Federacji Rosyjskiej. Propagandowy plakat zachęca do wstąpienia do armii. Zaskoczeniem może być jednak osoba, która "promuje" tę akcję. 

Rosja. Aktorka z filmów dla dorosłych miała pojawić się na propagandowym plakacie

Do promocji wstąpienia do rosyjskiej armii miano wykorzystać wizerunek byłej amerykańskiej aktorki filmów dla dorosłych - Sashy Grey. Na plakacie widzimy kobietę, która ma na sobie rosyjski mundur i uśmiecha się zza biurka. Na plakatach można przeczytać, że "w razie problemów ze wstąpieniem do wojska" chętni powinni skontaktować się z lokalnym oddziałem Wojskowej Komendy Uzupełnień. Zołkin nie podał jednak dokładnej lokalizacji plakatu. Pojawiły się więc informacje, że zdjęcie plakatu może być fotomontażem i prawdopodobnie tak właśnie jest. Jak dodał, jeden z napisów brzmi: "Zmobilizuj się, będziesz zaliczony".

"Według tej reklamy Grey pracuje teraz w jakimś biurze rekrutacyjnym i swoim figlarnym wyglądem wabi młodych mężczyzn na front" - piszą użytkownicy mediów społecznościowych. Fani Sashy Grey twierdzą też, że zdjęcie kobiety nie pochodzi z żadnego z filmów, więc jej twarz najpewniej została wklejona w istniejące już zdjęcie innej żołnierki. We wpisach zachęcają ją do tego, by pozwała twórców kampanii o bezprawne wykorzystanie jej wizerunku. Warto dodać, że kobieta opowiada się po stronie Ukrainy w wojnie z Rosją.  

Rosjanie już wcześniej wykorzystali wizerunek tej właśnie aktorki. Po aneksji Krymu w 2014 roku w mediach społecznościowych w Rosji pojawiła się propagandowa grafika, na której amerykańska aktorka wygląda jak wojskowa pielęgniarka. Pod spodem widniał napis, w którym napisano, że "pielęgniarka" Aleksandra Sierowa "zginęła podczas walk w Donbasie z rąk 'ukraińskich oprawców'". 

Przeczytaj więcej aktualnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: