Andrzejki 2022 już dziś! Najlepsze wróżby, które uświetnią imprezę [PROPOZYCJE]

"Ulejcie wosku na wodę, ujrzycie swoją przygodę" - pisał w 1557 roku Marcin Bielski, opisując Andrzejki. Święto to świetna okazja do zorganizowania zabawy w gronie najbliższych. Nie może zabraknąć wróżb.

Andrzejki wypadają w nocy z 29 na 30 listopada. W tym roku jest to wtorek. Nieodłącznym elementem święta są wróżby, które wieki temu zapisały się w naszej tradycji. Jedni wierzą, że wywodzi się ona ze starożytnej Grecji, inni natomiast, że z kultu starogermańskiego boga Frejra, dawcy bogactw, bóstwa miłości i płodności.

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Zobacz wideo Makijaż na andrzejki. Jak pomalować się czarująco?

Andrzejki 2022. Propozycje wróżb. Lanie wosku i co dalej?

Jedną z najpopularniejszych wróżb andrzejkowych jest lanie roztopionego wosku na taflę wody. Kiedy powstały kształt zastygnie, należy go dokładnie obejrzeć i odpowiednio zinterpretować. Więcej na ten temat w artykule:

Kolejną zabawą jest rzut monetą. Każdy z uczestników powinien pomyśleć życzenie, a następnie wziąć do ręki monetę o dowolnym nominale i rzucić nią w kierunku naczynia z wodą. Osoba, która trafi do celu, może liczyć na to, że jej marzenie niebawem się spełni.

Przekładając na przemian swoje buty do ściany, można dowiedzieć się, kto z rówieśników stanie jako pierwszy na ślubnym kobiercu, z kolei kartek wrzuconych do pustej miski - poznać bratnią duszę. Wystarczy jedynie zalać naczynie wodą. Imię, które wypłynie jako pierwsze, to imię przyjaciela "na dobre i na złe".

W andrzejkową noc warto także znaleźć karty. Z klasycznej talii należy wybrać figury od numeru 7 do asa, a następnie wylosować jedną z nich, prawą ręką. Znaczenia kart:

  • As - wpadłaś/wpadłeś mu/jej w oko,
  • Król - kocha cię, ale jeszcze o tym nie wie,
  • Dama - na razie nie, ale wszystko może się zmienić,
  • Walet - myśli o tobie,
  • 10 - zapomnij o nim/o niej,
  • 9 - jest wobec ciebie szczery, coś i z tego będzie,
  • 8 - kocha cię, ale boi się tego uczucia,
  • 7 - nie jesteś jedyną kandydatką/kandydatem do jego/jej serca.

Andrzejki kiedyś i dziś

Pierwsza wzmianka w literaturze o andrzejkowej tradycji pojawiła się w 1557 roku. "Ulejcie wosku na wodę, Ujrzycie swoją przygodę" - pisał historyk i satyryczny poeta epoki renesansu Marcin Bielski w komedii "Justyn i Konstancja".

Andrzejki w dawnej Polsce były traktowane zdecydowanie bardziej poważnie niż teraz. Wokół domów rozpalano ogniska, wierząc, że odpędzą one złe duchy. Panny pościły i modliły się o to, aby przyśnił im się przyszły małżonek. 

Święto z biegiem lat przybrało znacznie inną formę. Przekształciło się w huczną zabawę, która gromadzi zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Obecnie tradycja straciła swoje znaczenie i ustępuje miejsce Halloween.

Więcej o: