Dodaj do wody ten jeden składnik i spryskaj nim szyby. Tym prostym sposobem zastąpisz skrobaczkę

Zima to czas szczególnie uciążliwy dla kierowców. Spadki temperatur powodują, że każdego ranka właścicieli samochodów czeka żmudne usuwanie szronu i lodu z szyb pojazdów. Często pośpiech uniemożliwia im dokładne oczyszczenie szyb, co w przypadku policyjnej kontroli może grozić mandatem. Dzięki temu prostemu sposobowi unikniesz męczącego skrobania i być może oszczędzisz sobie kłopotów na drodze.

Każdy kierowca czujący oddech zimy na karku myśli, w jaki sposób przygotować się do tego trudnego sezonu drogowego. Zaopatruje się w rozmaite narzędzia mające ułatwić takie czynności jak odśnieżanie samochodu, czy usuwanie szronu i lodu z szyb. O ile pierwsza czynność nie sprawia zbytnich kłopotów, o tyle druga z nich jest dość męcząca i czasochłonna. Z pomocą przychodzą domowe sposoby, które niewielkim kosztem, mogą znacząco ułatwić pracę. Sprawdź nasz sposób na proste odmrożenie szyby, a twoja skrobaczka pójdzie w odstawkę.

Zobacz wideo Wilgoć na szybach? Mamy aż dwa sposoby, żeby ją zwalczyć

Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Dodaj do wody jeden składnik, a pozbędziesz się szronu i lodu z szyb w swoim aucie

Aby skutecznie usunąć lód bądź szron z szyby auta, niepotrzebna jest skrobaczka. W tym celu można użyć odmrażacza do szyb, który łatwo wykonać samodzielnie w domu. Do zrobienia takiego preparatu wystarczy jedynie woda destylowana i alkohol. Najlepszym alkoholem będzie izopropanol, ale dodanie zwykłego alkoholu zadziała równie skutecznie. Oba składniki należy połączyć. Proporcja takiego roztworu ma wynosić 1:3 (jedna część wody na trzy części alkoholu). Tak stworzony płyn należy przelać do butelki z atomizerem. Oszronione szyby należy spryskać przygotowanym roztworem. Po chwili lód powinien sam, bez użycia specjalnych narzędzi, odejść ze spryskanej uprzednio powierzchni.

Kierowco! Czekają cię surowe kary za źle odśnieżony samochód 

Dokładne pozbycie się szronu lub lodu z auta jest niezwykle ważnym zadaniem, jeżeli jazda ma być bezpieczna i zgodna z przepisami. Ograniczona widoczność kierowcy, utrudniająca mu obserwację otoczenia, stwarza niebezpieczeństwo w ruchu. Tym samym łamane jest prawo zapisane w Kodeksie drogowym, który wyraźnie mówi, że pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego:  

1) nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę;  

oraz

5) zapewniało dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlenia drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu;

W związku z powyższymi przepisami jazda na tzw. czołgistę karana jest wysokimi grzywnami. Kierowcy zatrzymani za popełnienie takiego wykroczenia, mogą zostać ukarani mandatami wynoszącymi nawet 3 tys. zł. 

Więcej o: