Adwent 2022. Kiedy się zaczyna i do kiedy trwa? Czego nie powinniśmy robić w tym czasie?

Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami. Jednak okres przedświąteczny również jest niezwykły dla katolików. Czym jest adwent? Kiedy się zaczyna? Do kiedy trwa? Wyjaśniamy.

Adwent to wyjątkowy czas celebrowany przez Chrześcijan. Przypomina oczekiwanie na powtórne przyjście Jezusa Chrystusa. Od kiedy zaczyna się adwent w 2022 roku? Do kiedy potrwa? Odpowiadamy.

Adwent 2022. Kiedy się zaczyna?

Data rozpoczęcia adwentu jest ruchoma, a to oznacza, że co roku jest inna. Adwent zawsze obejmuje cztery niedziele, co symbolizuje czterdziestodniową wędrówkę Izraelitów przez pustynię po tym, jak Mojżesz wyprowadził ich z niewoli egipskiej.

W roku 2022 adwent rozpoczyna się w niedzielę 27 listopada, a kończy w Wigilię w piątek 24 grudnia. W tym okresie o świcie w kościołach katolickich są odprawiane msze tzw. roraty, ku czci Maryi Panny, na pamiątkę tego, że przyjęła nowinę od archanioła Gabriela, zwiastującego, iż zostanie Matką Syna Bożego.

Zobacz wideo Jakich życzeń nie składać w święta?

Adwent 2022. Czego nie można robić w tym okresie?

Adwent dla katolików jest czasem szczególnym, pełnym oczekiwania, radości i zadumy.  W tym czasie katolicy powinni bardziej przestrzegać postu (w piątki), skupić się na modlitwie oraz unikać uczestnictwa w zabawach. Jednak Kodeks Prawa Kanonicznego niczego nie zabrania, jedynie proponuje.

Kiedyś było zupełnie inaczej. Ostatnią dozwoloną zabawą były andrzejki, podczas adwentu obowiązywał zakaz organizowania przyjęć czy biesiadowania. Był to też okres odpoczynku od prac rolniczych. Zdecydowanie inaczej wyglądało także przestrzeganie postu -  poszczono w środy, piątki i soboty, odmawiano sobie także alkoholu. 

Adwent 2022. Symbole

Adwent trwa od 23 do 28 dni i obejmuje cztery kolejne niedziele. To niezwykły czas, podczas którego spotykamy się także z symbolami adwentowymi. Są nimi: 

  • wieniec adwentowy;
  • kalendarz adwentowy;
  • lampion adwentowy;
  • świeca roratnia.

Przeczytaj więcej aktualnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: