Andrzejki 2022. Dlaczego w andrzejki się wróży? Kim był św. Andrzej?

Co roku w nocy z 29 na 30 listopada obchodzimy andrzejki. Ten wyjątkowy wieczór jest poświęcony wróżbom i wspólnej zabawie. Skąd właściwie wziął się ten zwyczaj i dlaczego akurat tę noc obchodzimy w ten sposób? Odpowiadamy.

Wieczór andrzejkowy kojarzy się przede wszystkim z wróżbami. Jest to nieodłączny element wszystkich imprez, które tego dnia odbywają się w Polsce. Do najpopularniejszych należy lanie wosku przez dziurkę od klucza, przekłuwanie serca z imionami wybranków. Tylko dlaczego akurat tego dnia wróżymy?

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Najlepsze aplikacje dla zainteresowanych kosmosem

Andrzejki 2022. Dlaczego w andrzejki się wróży?

Zwyczaj wróżb andrzejkowych według wielu badaczy rozpoczął się już w starożytnej Grecji. W Polsce pierwsza wzmianka na temat św. Andrzeja pojawiła się dopiero w 1557 roku, dzięki Marcinowi Bielskiemu. Andrzejki miały początkowo charakter jedynie matrymonialny, wróżby były wykonywanie dla każdej osoby indywidualnie z zachowaniem prywatności.

Dzień 29 listopada jest uważany również za magiczny dzień, ponieważ rozpoczyna czas najkrótszych dni w roku - to utwierdzało w przekonaniu, że jest to magiczny okres w całym roku, sprzyjający wróżbom. Były one skierowane jedynie dla kobiet, które jeszcze nie miały męża. Następnie andrzejki organizowano również w większych grupach, szczególnie dla panien na wydaniu. Aktualnie każdy może wziąć udział we wróżbach, korzystają z nich dzieci, młodzież czy osoby dorosłe.

Andrzejki 2022. Kim był św. Andrzej? Czy ma coś wspólnego z andrzejkami?

Co ciekawe, okazuje się, że św. Andrzej oraz wróżby andrzejkowe nie mają ze sobą nic wspólnego. Do końca nie wiadomo, skąd wzięło się powiązanie tego zwyczaju akurat ze św. Andrzejem. Ten święty pochodził z żydowskiej rodziny rybackiej z Betsaidy nad Jeziorem Galilejskim. Był jednym z 12 apostołów, bratem św. Piotra, uczniem Jana Chrzciciela. Według Biblii św. Andrzej wziął udział w chrzcie Jezusa Chrystusa w Jordanie. Po jego śmierci głosił Ewangelię w Bizancjum czy Azji Mniejszej. Za te nauki zmarł śmiercią męczeńską na krzyżu w kształcie litery X.

Teraz jest on patronem małżeństw, zwracano się do niego w sprawach matrymonialnych czy w tematach związanych z posiadaniem potomstwa.

Więcej o: