Jak pozbyć się wilgoci z domu? Patent za grosze szybko się z nią rozprawi

Kiedy temperatura za oknem spada, w domu zwiększa się problem zbyt dużej wilgotności powietrza. Jak się jej pozbyć? Aby to zrobić, wystarczy zajrzeć do swojej kuchennej szafki. Można tam znaleźć produkty, które w mgnieniu oka rozprawią się z wilgocią.

W ostatnim czasie temperatura za naszymi oknami spadła. Takie warunki, szczególnie gdy wentylacja jest niesprawna, mogą prowadzić do pojawienia się wilgoci. Jej nadmiar może prowadzić z kolei do rozwoju pleśni, grzyba czy roztoczy, co jest niebezpieczne dla zdrowia. Odpowiednia wilgotność w domu powinna mieścić się w przedziale od 40 do 60 proc. 

Zobacz wideo Wilgoć na szybach? Mamy aż dwa sposoby, żeby ją zwalczyć

Jak pozbyć się wilgoci z domu? Najlepsze domowe sposoby 

Wilgoci z domu możemy łatwo pozbyć się domowymi sposobami. Nie ma konieczności kupowania nowych sprzętów czy gadżetów elektronicznych. Z problemem możesz się pożegnać dzięki kilku produktom, które większość osób znajdzie w swoim domu. 

Najprostszą metodą może być wykorzystanie ryżu - ten produkt z pewnością znajdzie się w domowej szafce. Wystarczy wsypać go do bawełnianego woreczka (sprawdzi się też pończocha) i rozłożyć w pomieszczeniu, w którym występuje problem z wilgocią, np. parapet. Dodatkowo do ryżu można dodać olejek eteryczny - wówczas zapewnimy sobie również piękny, świeży zapach. 

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Innym trikiem będzie rozstawienie w mieszkaniu misek z sodą (warto pamiętać, by przykryć je gazą). Soda ma właściwości, dzięki którym wilgoć będzie się wchłaniać. Kiedy jej konsystencja zmieni się w bryłę, należy wymienić ją na świeżą. Aby nie marnować zużytej sody, możesz wykorzystać ją do prania jasnych tkanin. 

Jeśli borykasz się z powracającym problemem nadmiernej wilgoci, warto zainwestować w rośliny, które ją pochłaniają. Takim przykładem może być na przykład paproć lub skrzydłokwiat. 

Jak zapobiegać wilgoci? 

Wilgoć w domu może być spowodowana m.in. niesprawną wentylacją, dlatego warto często wietrzyć pomieszczenia, szczególnie po długiej ciepłej kąpieli czy w trakcie gotowania. Należy też pamiętać o tym, by odpowiednio ogrzewać wszystkie pomieszczenia. Temperatura powietrza nie powinna spadać poniżej 16 stopni Celsjusza. Jeśli wnętrze (np. łazienki) nie jest ogrzewane - zwiększają się szanse na zbieranie się w nim wilgoci. 

Więcej o: