Andrzejki to jedno z najchętniej obchodzonych przez Polaków świąt. W jaki sposób świętujemy? Bardzo różnie. Są domówki, bale czy przyjęcia. Świętują dzieci i dorośli. Tak naprawdę wystarczy chęć do zabawy.
Zgodnie z tradycją Andrzejki obchodzimy w noc z 29 na 30 listopada. W tym roku będzie to noc z wtorku na środę. Mimo tego, że w Polsce Andrzejki obchodzimy hucznie i jest to święto z bogatą tradycją, nie jest to dzień ustawowo wolny od pracy. A to oznacza, że zarówno we wtorek, jak i w środę po całonocnej imprezie, będziemy musieli pracować.
Nazwa święta (Andrzejki) pochodzi od świętego Andrzeja, czyli pierwszego z 12 powołanych apostołów. Głosił on Ewangelię w Bizancjum, za co został skazany na śmierć męczeńską.
W związku z tym, że starodawne wierzenia przypisują temu wieczorowi magiczne właściwości, tej jednej nocy w roku mogą mieć miejsce niezwykłe rzeczy. Jakie dokładnie? Pełne magii. I związane z miłością.
Co robimy w andrzejkowy wieczór? Możliwości jest wiele. Obecnie w Polsce Andrzejki obchodzone są bardzo hucznie i są okazją do świętowania przed okresem adwentu. Przy okazji Andrzejek organizowane są imprezy, którym towarzyszą wróżby, zabawy i wspólne biesiadowanie.
Dawniej uczestnicy zabawy andrzejkowej skupiali się bardziej na wróżbach miłosnych. Dlatego też grupą, która najczęściej świętowała Andrzejki, były niezamężne panny. W obecnych czasach w tradycji mogą brać udział wszyscy, zarówno dzieci, jak i dorośli.
Andrzejki to ostatnia okazja do zorganizowania hucznej zabawy przed zbliżającym się okresem adwentu. Jakich wróżb andrzejkowych możemy się spodziewać na tego typu imprezie? Przede wszystkim wróżby andrzejkowe dotyczą naszego życia uczuciowego. Może być to wróżba typu: kleks z atramentu przepowiadający przyszłość, moneta spełniająca życzenia czy też słomki miłości.
Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.