Andrzejki 2022. Kiedy wypadają? Jakie tradycje związane są z tym wieczorem pełnym wróżb?

Andrzejki obchodzimy chętnie i hucznie. W domu, na zorganizowanej imprezie czy na swój własny sposób. Andrzejkowy wieczór wypełniają wróżby, mnóstwo dobrej zabawy i wspólne biesiadowanie. Kiedy wypadają tegoroczne Andrzejki?

Andrzejki to jedno z najchętniej obchodzonych przez Polaków świąt. W jaki sposób świętujemy? Bardzo różnie. Są domówki, bale czy przyjęcia. Świętują dzieci i  dorośli. Tak naprawdę wystarczy chęć do zabawy.

Andrzejki 2022. Kiedy wypadają?

Zgodnie z tradycją Andrzejki obchodzimy w noc z 29 na 30 listopada. W tym roku będzie to noc z wtorku na środę. Mimo tego, że w Polsce Andrzejki obchodzimy hucznie i jest to święto z bogatą tradycją, nie jest to dzień ustawowo wolny od pracy. A to oznacza, że zarówno we wtorek, jak i w środę po całonocnej imprezie, będziemy musieli pracować.

Andrzejki 2022. Co to za święto?

Nazwa święta (Andrzejki) pochodzi od świętego Andrzeja, czyli pierwszego z 12 powołanych apostołów. Głosił on Ewangelię w Bizancjum, za co został skazany na śmierć męczeńską. 

W związku z tym, że starodawne wierzenia przypisują temu wieczorowi magiczne właściwości, tej jednej nocy w roku mogą mieć miejsce niezwykłe rzeczy. Jakie dokładnie? Pełne magii. I związane z miłością.

Zobacz wideo Makijaż na andrzejki. Jak pomalować się czarująco?

Andrzejki 2022. Zabawa, biesiadowanie i wróżby

Co robimy w andrzejkowy wieczór? Możliwości jest wiele. Obecnie w Polsce Andrzejki obchodzone są bardzo hucznie i są okazją do świętowania przed okresem adwentu. Przy okazji Andrzejek organizowane są imprezy, którym towarzyszą wróżby, zabawy i wspólne biesiadowanie. 

Dawniej uczestnicy zabawy andrzejkowej skupiali się bardziej na wróżbach miłosnych. Dlatego też grupą, która najczęściej świętowała Andrzejki, były niezamężne panny. W obecnych czasach w tradycji mogą brać udział wszyscy, zarówno dzieci, jak i dorośli. 

Andrzejki 2022. Pomysły na wróżby andrzejkowe

Andrzejki to ostatnia okazja do zorganizowania hucznej zabawy przed zbliżającym się okresem adwentu. Jakich wróżb andrzejkowych możemy się spodziewać na tego typu imprezie? Przede wszystkim wróżby andrzejkowe dotyczą naszego życia uczuciowego. Może być to wróżba typu: kleks z atramentu przepowiadający przyszłość, moneta spełniająca życzenia czy też słomki miłości.

Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Więcej o: