Andrzejki 2022. Kiedy wypadają? Jaka jest ich geneza?

Andrzejki są związane z naszą rodzimą tradycją. Dawniej na ten dzień oczekiwały niezamężne panny. Teraz przybrały inny charakter. Jest to jedna z okazji do zorganizowania zabawy w gronie najbliższych. Jak pisał w XVI w. Maciej Bielski: "ulejcie wosku na wodę, ujrzycie swoją przygodę".

Andrzejki w dawnej Polsce były traktowane zdecydowanie bardziej poważnie niż w dzisiejszych czasach. Wokół domów rozpalano ogniska, wierząc, że odpędzą one złe duchy. Niezamężne kobiety pościły i modliły się o to, aby przyśnił im się przyszły małżonek. Obecnie ludzie nabrali do tego dnia sporo dystansu. 

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Zobacz wideo Makijaż na andrzejki. Jak pomalować się czarująco?

Andrzejki 2022. Kiedy wypada magiczne święto?

Andrzejki wypadają w wigilię świętego Andrzeja - patrona Szkocji, Grecji i Rosji - a dokładnie w nocy z 29 na 30 listopada. W tym roku jest to wtorek. 

Święto z biegiem lat przybrało znacznie inną formę. Z indywidualnych magicznych praktyk w intymnym tonie, przekształciło się w huczną zabawę przed zbliżającym się okresem adwentu, która gromadzi zarówno kobiety, jak i mężczyzn. 

W Polsce Andrzejki obchodzone są bardzo hucznie i są okazją do świętowania przed okresem adwentu.Kiedy Andrzejki 2022? Czy czeka nas kolejny dzień wolny od pracy?

Geneza Andrzejek. Skąd wzięła się tradycja?

Nazwa pochodzi od świętego Andrzeja, czyli pierwszego z 12 powołanych apostołów. Głosił on Ewangelię w Bizancjum, za co został skazany na śmierć męczeńską.

Pierwsza wzmianka w literaturze o andrzejkach pojawiła się w 1557 roku za sprawą historyka i satyrycznego poety epoki renesansu Marcina Bielskiego. Obchody opisał w komedii "Justyn i Konstancja". 

"Ulejcie wosku na wodę,
Ujrzycie swoją przygodę.
Słuchałam od swojej macierze,
Gdy która mówi pacierze
W wigilię Jędrzeja Świętego,
Ujrzy oblubieńca swojego"

- pisał Bielski.

Zatem obowiązkowym elementem święta są wróżby, m.in.: tradycyjne lanie wosku, przekładanie butów czy wróżenie z łupinek orzecha. Jedni wierzą, że tradycja wróżb wywodzi się ze starożytnej Grecji i imienia Andreas, inni natomiast, że z kultu starogermańskiego boga Frejra, dawcy bogactw, bóstwa miłości i płodności.

Horoskop dla wszystkich znaków zodiakuHoroskop miłosny na rok 2023 dla wszystkich znaków zodiaku

Więcej o: