Andrzejki 2022. Kiedy przypadają? Kiedy powinno się wróżyć?

W Andrzejki wróży się, aby poznać przyszłość i - być może - imię przyszłego męża lub przyszłej żony. Kiedy dokładnie wypada to "święto"?

Internauci pytają, kiedy, a właściwie o jakiej porze wróży się w Andrzejki? Odpowiedź jest prosta - w nocy. A konkretnie w nocy z 29 na 30 listopada. Właśnie wtedy przypada wigilia św. Andrzeja, który jest patronem Szkocji, Grecji i Rosji.

Andrzejki. Skąd pochodzi ta tradycja?

Geneza Andrzejek nie jest oczywista. Etnolodzy i historycy nie rozstrzygnęli do tej pory, dlaczego wróży się przy okazji listopadowych imienin Andrzeja. Pierwsza wzmianka o Andrzejkach pojawia się w zapiskach historyka i pisarza Marcina Bielskiego z 1557 roku.

Więcej wiadomości z Polski na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Badacze, na których powołuje się magazyn "National Geographic", uważają, że zapoczątkowaniu obchodów Andrzejek mogła sprzyjać panująca w listopadzie atmosfera tajemniczości (która zaczynała się wraz z dziadami na przełomie października i listopada). To również okazja do zabawienia się przed adwentem, czyli okresem postu, który poprzedza Boże Narodzenie.

Niektórzy naukowcy źródeł Andrzejek doszukują się w starożytnej Grecji i pochodzących z greki słowach "aner" i "andros" ("mąż", "mężczyzna"). Inni rodowodu tej tradycji szukają u pogan, głównie za sprawą magicznego klucza będącego atrybutem Walesa - słowiańskiego boga zaświatów. Klucza używa się także do andrzejkowego wróżenia.

Przysłowia związane z Andrzejkami

Z listopadowymi imieninami Andrzeja wiąże się sporo przysłów i przesądów, dotyczących m.in. pogody:

  • Noc Andrzeja świętego przyniesie nam narzeczonego.
  • Gdy w Andrzeja deszcz lub słota, w grudniu drogi bez błota. Jeżeli na świętego Andrzeja wiatr i mgła, to od Bożego Narodzenia będzie sroga zima.
  • Gdy Andrzej się zjawi, to i zimę postawi.
  • Śnieg na Andrzeja, dla zboża zła nadzieja.
  • Gdy święty Andrzej ze śniegiem przybieży, sto dni śnieg na polu leży.
Zobacz wideo Przepisy na pyszne ciasta bożonarodzeniowe - zebrę i piernik
Więcej o: