Ile kosztuje wymiana opon zimowych? Czy jest to obowiązek kierowcy?

Choć w naszym kraju wymiana opon nie jest obowiązkowa, większość kierowców ogumienie dostosowuje do pory roku. Ile to kosztuje? W 2021 roku najtańszym miastem był Radom.

Wymiana opon z letnich na zimowe jest w Polsce wciąż nieregulowana żadnymi przepisami. Warto jednak pamiętać, że ogumienie dopasowane do warunków panujących na drodze oferuje bezpieczeństwo podczas jazdy.

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Zobacz wideo Testujemy sportowe opony na torze. Czy warto w nie zainwestować?

Ile kosztuje wymiana opon zimowych?

Zastanawiając się nad wizytą u wulkanizatora, należy wziąć pod uwagę podstawowe kwestie, m.in.:

  • zmianę warunków atmosferycznych,
  • stan techniczny,
  • poziom zużycia opon,
  • wiek opon.

Taka wizyta zazwyczaj zajmuje ok. 20-30 minut. Jednak kierowcy, którzy zwlekają i zmieniają opony z letnich na zimowe "na ostatnią chwilę", czyli wtedy, kiedy spadnie już pierwszy śnieg, muszą uzbroić się w cierpliwość i przygotować na kolejki.

Ile kosztuje wymiana opon zimowych? Trudno jest jednoznacznie ustalić. Cennik różni się w zależności od regionu, typu pojazdu oraz rozmiaru koła. W 2022 roku portal Oponeo opublikował ranking, z którego wynika, że w 2021 roku najtaniej można było wymienić opony w popularnym rozmiarze 205/55 R16 w: Radomiu (22,50), Sosnowcu (24,00), Częstochowie (25,50) oraz Rzeszowie (25,50). Okazało się, że najwyższe ceny oferuje Wrocław (33,00).

Policja. ( Zdjęcie ilustracyjne )Czy powinno się konfiskować pojazdy pijanym kierowcom? [SONDAŻ]

Mandat za jazdę na uszkodzonych oponach

Za jazdę na uszkodzonych oponach kierowca może otrzymać karę pieniężną. Maksymalna wysokość mandatu wzrosła w tym roku z 500 do 3 tys. zł (jeśli policjant potraktuje sprawę jako "wykroczenie przeciwko innym przepisom"). Warto również pamiętać, że w przypadku korzystania zimą z letnich opon możemy mieć kłopot z uzyskaniem odszkodowania z AC.

opony zimowe - zdjęcie ilustracyjneKiedy zmienić opony z letnich na zimowe? Czy jest to obowiązkowe?

Więcej o: