Wielkanoc 2023. Kiedy wypada? Jak zaplanować urlop?

Wielkanoc stanowi jedno z najstarszych i najważniejszych świąt w religii chrześcijańskiej. W tym czasie upamiętnia się mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Co roku data Niedzieli Wielkanocnej jest inna. Kiedy będziemy obchodzić Wielkanoc w 2023?

W 325 roku podczas soboru nicejskiego ustalono, że Wielkanoc będzie obchodzona w niedzielę, którą poprzedza pierwsza wiosenna pełnia księżyca. Z tych ustaleń wynika, że Niedziela Wielkanocna może być obchodzona najwcześniej 22 marca, a najpóźniej 25 kwietnia. Kiedy wypada uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego w 2023 roku?

Zobacz wideo Która wersja sałatki jarzynowej najbardziej przypadła nam do gustu? Z porem, jabłkiem, cebulą?

Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Wielkanoc 2023 - kiedy wypada? Które dni są wolne od pracy?

Triduum Paschalne rozpoczyna się jak co roku w Wielki Czwartek. W roku 2023 będzie to 6 kwietnia. Trwać będzie do Wielkiej Soboty, obchodzonej tego roku 8 kwietnia. Oznacza to, że święta Wielkiej Nocy przypadają na dzień 9 kwietnia. 

Dniami wolnymi od pracyWielkanoc i Poniedziałek Wielkanocny. Możemy jednak przedłużyć swoje wolne. Aby cieszyć się dłuższym odpoczynkiem, urlop można wziąć 11 kwietnia. Tym sposobem uzyskamy 4 dni wolnego. Jeżeli to nie wystarczy, wolne można wziąć od 11 do 14, to pozwoli nam skorzystać z 9 dni wolnego. Dla niektórych 9 dni to zbyt dużo, w takim przypadku, aby zanurzyć się w zadumie Triduum Paschalnego, można wziąć wolny Wielki Czwartek i Wielki Piątek. Tym sposobem święta będą trwać 5 pełnych dni.

Obchody świąt Wielkiej Nocy

Triduum Paschalne upamiętnia ustanowienie przez Jezusa podczas Ostatniej Wieczerzy, sakramentów kapłaństwa i Eucharystii. Rozpoczyna się ono w Wielki Czwartek. Dzień później, w Wielki Piątek, katolicy upamiętniają mękę Chrystusa. W wielu miejscach całego świata odbywa się tego dnia Droga Krzyżowa. To dzień zadumy i refleksji, dla wszystkich osób wierzących. W Wielką Sobotę w kościołach święci się pokarmy, które mają różne znaczenie symboliczne, jak babka symbolizująca dostatek i mnożenie dobra jajko oznaczające początek i życie, czy chrzan, który jest symbolem siły fizycznej. W Niedzielę Wielkanocną celebruje się zmartwychwstanie Chrystusa. Tego dnia poranek rozpoczyna się rodzinnym śniadaniem i spożyciem święconych dzień wcześniej pokarmów. Poniedziałek Wielkanocny to ostatni dzień świąt nazywany także lanym poniedziałkiem. W tym dniu zgodnie z tradycją polewamy się wodą

Więcej o: