Katarzynki 2022 - andrzejki dla panów. Kiedy wypada noc wróżb dla mężczyzn?

Katarzynki to odpowiednik andrzejek, ale dla mężczyzn. W listopadową noc wróżyć mogą także panowie. Kiedy powinni to robić?

Wielu z nas słyszało o andrzejkach, które są jednym z najbardziej popularnych świąt wróżenia w Polsce. Tego dnia kobiety sprawdzają m.in., co następny rok przyniesie im w miłości. Jak się okazuje, panowie również mają podobne święto.

Zobacz wideo Makijaż na andrzejki. Jak pomalować się czarująco?

Katarzynki - kiedy wypada noc wróżb dla panów?

Dawniej w katarzynki wróżby odprawiali kawalerowie. W noc wróżb panowie mogli sprawdzić, co nowego przyniesie im przyszłość i czy będą mogli cieszyć się powodzeniem wśród pań. Kiedy mężczyźni powinni sobie wróżyć?

Katarzynki obchodzone są w nocy z 24 na 25 listopada, czyli w wigilię dnia świętej Katarzyny - patronki kawalerów i patronki udanych małżeństw. Kobiety natomiast wróżą w andrzejki - w noc z 29 na 30 listopada. Andrzejki są jednak bardziej popularne w Polsce, dlatego imprezy związane z wróżeniem często organizowane są tego samego dnia dla kobiet, jak i dla mężczyzn. 

Bolesław Piasecki podczas przemówienia na wiecu Ruchu Narodowo-Radykalnego 'Falanga' w 1937 roku (L) i Bolesław Piasecki w 1955 roku (P)Tą zbrodnią żyła cała Polska. Jak zginął syn Bolesława Piaseckiego?

Katarzynki - wróżby dla panów

Dawniej mężczyźni kładli pod poduszką akcesoria kojarzące się z kobietami - to miało sprawić, że kawalerowi w nocy przyśni się jego przyszła wybranka. Podobny schemat zastosowano przy wróżeniu z kubków - do nieprzezroczystych czarek wkładano przedmioty kobiet. Następnie mężczyźni z zasłoniętymi oczami losowali swój kubek - każdy z przedmiotów miał z góry ustaloną symbolikę. 

Mężczyźni w noc katarzynek palili też przy łóżku czerwoną świecę. Tej nocy miała im się przyśnić ich ukochana. Koniecznie musieli mieć obok kartkę i długopis, by po przebudzeniu zapisać sen. Interpretacja snu miała doprowadzić mężczyznę do jego wybranej. 

Jerzy Połomski nie żyjeJerzy Połomski. Tajemnicze życie ikony polskiej sceny muzycznej

Więcej o: