W Polsce Andrzejki obchodzone są bardzo hucznie i są okazją do świętowania przed okresem adwentu. Przy okazji Andrzejek organizowane są różnorodne imprezy, którym towarzyszą wróżby, zabawy i pyszne jedzenie. Skąd wzięła się ta magiczna tradycja, kiedy wypadają w tym roku Andrzejki i co ważniejsze, czy jest to dzień wolny od pracy?
Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.
Andrzejki to święto wróżb wypadające w wigilię świętego Andrzeja, a dokładnie w nocy z 29 na 30 listopada. Jest to ostatnia okazja do świętowania przed nadchodzącym adwentem. W tym roku Andrzejki wypadają we wtorek. Jest to dzień, który nie jest ustawowo wolny od pracy. Oznacza to, że zarówno we wtorek, jak i w środę po całonocnych wróżbach będziemy musieli pracować.
Nazwa święta pochodzi od świętego Andrzeja, czyli pierwszego z 12 powołanych apostołów. Głosił on Ewangelię w Bizancjum, za co został skazany na śmierć męczeńską.
Starodawne wierzenia przypisują wieczorowi andrzejkowemu magiczne właściwości. Tej nocy mają się dziać niezwykłe rzeczy, zwłaszcza jeżeli chodzi o miłość. Źródła podają różne pochodzenie wróżb andrzejkowych. Jedni wierzą, że wywodzą się ze starożytnej Grecji, inni przypisują je starogermańskim wierzeniom. Wszystkie jednak mają jeden mianownik wspólny. We wróżbach chodzi o miłość.
Dawniej wróżby andrzejkowe były traktowane z większą powagą. Miały charakter matrymonialny i odprawiane były w samotności. Obecnie Andrzejki przekształciły się w niezobowiązującą zabawę i okazję do świętowania. To świetna rozrywka zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Tego wieczoru wszyscy mogą powróżyć z wosku, fusów, czy skórki od jabłka a przy tym dobrze się bawić w miłym towarzystwie i magicznej atmosferze.