Kiedy Andrzejki 2022? Czy czeka nas kolejny dzień wolny od pracy?

Andrzejki to listopadowe święto, o którym w Polsce wiadomo już co najmniej od XVI wieku. Tradycja znana jest zarówno wśród starszych, jak i młodszych, którzy co roku w andrzejkowy wieczór mogą powróżyć sobie z wosku, za pomocą butów, czy obierek z jabłka. Kiedy w tym roku wypadają Andrzejki i czy będziemy mogli cieszyć się kolejnym dniem wolnym od pracy?

W Polsce Andrzejki obchodzone są bardzo hucznie i są okazją do świętowania przed okresem adwentu. Przy okazji Andrzejek organizowane są różnorodne imprezy, którym towarzyszą wróżby, zabawy i pyszne jedzenie. Skąd wzięła się ta magiczna tradycja, kiedy wypadają w tym roku Andrzejki i co ważniejsze, czy jest to dzień wolny od pracy?

Zobacz wideo Klasyk z PRL-u, czyli ciasteczka orzeszki [PRZEPIS]

Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Kiedy świętujemy Andrzejki?

Andrzejki to święto wróżb wypadające w wigilię świętego Andrzeja, a dokładnie w nocy z 29 na 30 listopada. Jest to ostatnia okazja do świętowania przed nadchodzącym adwentem. W tym roku Andrzejki wypadają we wtorek. Jest to dzień, który nie jest ustawowo wolny od pracy. Oznacza to, że zarówno we wtorek, jak i w środę po całonocnych wróżbach będziemy musieli pracować.

Skąd wzięły się Andrzejki?

Nazwa święta pochodzi od świętego Andrzeja, czyli pierwszego z 12 powołanych apostołów. Głosił on Ewangelię w Bizancjum, za co został skazany na śmierć męczeńską.

Starodawne wierzenia przypisują wieczorowi andrzejkowemu magiczne właściwości. Tej nocy mają się dziać niezwykłe rzeczy, zwłaszcza jeżeli chodzi o miłość. Źródła podają różne pochodzenie wróżb andrzejkowych. Jedni wierzą, że wywodzą się ze starożytnej Grecji, inni przypisują je starogermańskim wierzeniom. Wszystkie jednak mają jeden mianownik wspólny. We wróżbach chodzi o miłość.

Dawniej wróżby andrzejkowe były traktowane z większą powagą. Miały charakter matrymonialny i odprawiane były w samotności. Obecnie Andrzejki przekształciły się w niezobowiązującą zabawę i okazję do świętowania. To świetna rozrywka zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Tego wieczoru wszyscy mogą powróżyć z wosku, fusów, czy skórki od jabłka a przy tym dobrze się bawić w miłym towarzystwie i magicznej atmosferze.

Więcej o: