Andrzejki są związane z naszą rodzimą tradycją. W dawnych czasach święto miało charakter wyłącznie matrymonialny. Oczekiwały na nie panny, które chciały poznać swoje przyszłe życie miłosne. Kiedy wypada?
Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.
Imieniny Andrzeja obchodzimy 30 listopada, a Andrzejki w nocy z 29 na 30 listopada. Dawniej data była jedną z najważniejszych w kalendarzu, a do odprawianych wówczas wróżb podchodzono bardzo poważnie. Wokół domów rozpalano ogniska, wierząc, że odpędzą one złe duchy. Młode, niezamężne kobiety pościły i modliły się o to, aby święty Andrzej we śnie zdradził im cokolwiek o przyszłym małżonku. Teraz jest to jedna z ostatnich okazji do zorganizowania hucznej zabawy przed rozpoczynającym się adwentem - w tym roku pierwszy dzień adwentu będzie już w listopadzie, w niedzielę (27 listopada).
Przedstawiamy propozycje wróżb andrzejkowych.
Lanie wosku - gorący wosk ze świecy wlewamy przez dziurkę od klucza na taflę wody. Odlew należy wyjąć i przyłożyć do światła tak, aby zobaczyć na ścianie jego cień. Zinterpretowany symbol ma informować wróżącego o jego przyszłości. Więcej na temat kształtów w artykule:
Jabłko - obieramy jabłko tak, aby skórka była jak najdłuższa. Obierek rzucamy za plecy przez lewe ramię. Litera, w jaką się ułoży, ma być pierwszą literą imienia narzeczonego.
Imiona na kartkach - na kartce wypisujemy imiona mężczyzn. Następnie odwracamy ją na drugą stronę i przekłuwamy igłą. Imię, które zostało przekłute, jest imieniem przyszłego męża.