Co to jest spalony w piłce nożnej? Prosta definicja spalonego

Spalony stanowi bardzo kontrowersyjny element gry w piłkę nożną, który zawsze wzbudza wiele emocji wśród kibiców, zawodników, a także sędziów. To w ich gestii leży dostrzeżenie i odgwizdanie spalonego. W tym artykule dowiesz się nie tylko, czym jest spalony, ale także co to jest pozycja spalona oraz na czym polega pułapka ofsajdowa.

Mundial to idealna okazja do oddania się sportowej gorączce. W wydarzeniu uczestniczą nie tylko fani piłki nożnej, ale też kompletni amatorzy, którzy z tym sportem nie mają zbyt wiele wspólnego. Aby móc cieszyć się rozrywką, należy zrozumieć jej zasady. Ten artykuł przybliży ci jedną z najbardziej kontrowersyjnych reguł piłki nożnej, jaką jest spalony.

Zobacz wideo Wielkie odliczanie! Czy Polska jest gotowa na Meksyk? Czy Lewandowski w końcu strzeli?

Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Co to jest spalony? [Definicja]

Reguła spalonego ma czuwać nad tym, aby gra na boisku była sprawiedliwa i ciekawa. To właśnie między innymi ten element sprawia, że piłka nożna staje się grą strategiczną i wymagającą pewnego myślenia.

O spalonym możemy mówić wtedy, kiedy piłkarz zagra do swojego partnera z drużyny w momencie, gdy ten jest bliżej linii bramkowej przeciwników, niż ostatni obrońca z drużyny przeciwnej. Gracz atakujący powinien więc mieć przed sobą co najmniej dwóch zawodników z drużyny rywala. 

Trudne zadanie sędziów

Dlaczego spalony budzi tak duże kontrowersje? Główną przyczyną jest utrudnienie w możliwości zidentyfikowania takiego zagrania. Sędzia nie zawsze jest w stanie ocenić, czy spalony miał miejsce, czy też nie. Zdarza się, że sami zawodnicy utrudniają sędziemu rozstrzygnięcie. Aby ułatwić zadanie arbitrowi, w grze uczestniczą sędziowie asystenci. Znajdują się oni poza linią boiska, dzięki czemu mają możliwość obserwowania pozycji linii obrony oraz najbardziej wysuniętych zawodników drużyny przeciwnej. 

Pułapka ofsajdowa, czyli jak przechytrzyć przeciwnika

Spalony i pozycję spaloną można traktować jako pojęcia tożsame. Inną definicję ma jednak pułapka ofsajdowa, która jest jedną z ryzykownych taktyk w piłce nożnej. Polega ona na wyjściu linii obrony do przodu w momencie, kiedy piłka grana jest do najbardziej wysuniętego gracza drużyny przeciwnej. W wyniku takiego zagrania piłkarz przeciwników łapany jest na spalonym. Wtedy sędzia musi odgwizdać rzut wolny.

Technika ta jest jednak ryzykowna, ponieważ nigdy nie ma pewności, czy sędzia zauważy spalonego, ani czy nie zadziała to na korzyść drużyny stosującej technikę, kiedy piłkarz przeciwników zostanie sam na sam z bramkarzem

Więcej o: