Najlepsze sposoby na pielęgnację roślin. Kosztują grosze i znajdziesz je w domu

Aby twoje rośliny pozostały piękne i zdrowe, wcale nie potrzebujesz drogich, chemicznych preparatów. Większość produktów potrzebnych do odpowiedniego zadbania o rośliny znajdziesz w swojej kuchni. Poznaj kilka domowych sposobów na pielęgnację kwiatów, które zapewnią im odpowiedni wzrost i piękny wygląd.

Rośliny oprócz tego, że wzbogacają nasze wnętrza, stanowiąc piękną dekorację, pełnią również szereg innych, dużo bardziej pożytecznych funkcji. Niektóre z nich są filtratorami powietrza, inne pochłaniają wilgoć ze swojego otoczenia, a jeszcze inne działają pozytywnie na nasz układ nerwowy. Aby jednak rośliny mogły spełniać swoje zadania, potrzebne im są odpowiednie warunki do prawidłowego wzrostu. W tym artykule dowiesz się, w jaki sposób możesz w domowy sposób zadbać o swoje rośliny.

Zobacz wideo Jak ochronić rośliny balkonowe przed chorobami grzybicznymi? Wypróbuj ekologiczny oprysk

Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Aspiryna receptą nie tylko na przeziębienia

Aspiryna jest nie tylko skutecznym lekarstwem w przypadku przeziębienia. Okazuje się, że jej właściwości można wykorzystać również w pielęgnacji kwiatów. Kwas salicylowy, który znajduje się w aspirynie właśnie, jest związkiem, który w naturalnej formie występuje w roślinach. Związek ten pozytywnie wpływa na proces fotosyntezy, wydzielanie wody oraz transport jonów. Ma więc duże znaczenie w przypadku prawidłowego wzrostu i rozwoju rośliny. Te właściwości sprawiają, że aspiryna może działać wzmacniająco na rośliny. Można ją wykorzystać także do ochrony kwiatów przed rozmaitymi chorobami lub szkodnikami. Aspirynę można stosować w formie oprysku, przygotowując roztwór, bądź też bezpośrednio umieszczając ją w podłożu.

Czosnek skuteczną bronią przeciwko szkodnikom

Inną domową metodą na choroby i szkodniki wśród roślin jest czosnek. Oprócz tego, że stanowi on naturalny antybiotyk dla człowieka, może on również pomóc kwiatom. Najszybszy i najłatwiejszy sposób, w jaki można wykorzystać czosnek, jest umieszczenie kilku ząbków w podłożu. Dzięki temu możemy skutecznie pozbyć się niektórych szkodników i chorób grzybowych. Nieco bardziej wymagającym, ale i skuteczniejszym sposobem jest wywar z czosnku. Gotową miksturą można podlewać bądź spryskiwać rośliny. Taki wywar pozwoli zwalczyć wciornastki, przędziorki, ziemiórki, ale także usunąć pleśń z doniczki.

Piwo może nadać blasku 

Żeby rośliny stanowiły prawdziwą dekorację wnętrza, trzeba o nie odpowiednio dbać. Jeżeli chcemy, aby liście naszych kwiatów były błyszczące i zdrowe, możemy w tym celu wykorzystać piwo. Dzięki roztworowi przygotowanemu z wody i piwa, które dla liści roślin ma właściwości konserwujące, kwiaty o dużych liściach pokrytych woskiem odzyskają swój naturalny blask. Od czasu do czasu takim roztworem można również zasilić glebę.

Naturalnych sposobów na pielęgnacje roślin jest dużo więcej. Można na przykład stosować mleko na poprawę kondycji, fusy z kawy do spulchniania gleby, czy drożdże przyspieszające wzrost. Należy jednak pamiętać, że roślinom trzeba przede wszystkim zapewnić odpowiednie warunki otoczenia, jak temperaturę powietrza, czy stopień nasłonecznienia. Tylko po spełnieniu tych podstawowych warunków nasza dodatkowa pielęgnacja ma sens.

Więcej o: